Stulen maskin för miljonbelopp hittad tack vare spårsändare
Lokala byggföretaget Byggarvid hyrde nyligen en så kallad teleskoplastare för ett jobb i utkanten av Ulricehamn. I början på veckan blev dock maskinen, som uppskattas vara värd runt en miljon kronor, stulen. Men tjuvarna hade missat en viktig detalj vilket gjorde att maskinen kunde återföras till rätta händer.
– Vi hyr ofta olika maskiner. Och eftersom vi vet att stölderna ökar, så ser vi också till att maskinerna är utrustade med GPS-sändare för att de ska gå att spåra. Det är en del i vårt kvalitetsarbete. Ibland utrustar vi maskinerna själva eller, som i detta fallet, så hade uthyraren ordnat det, säger Elisabeth Dahlgren, vd för Byggarvid.
Maskinen kunde genom GPS-sändaren spåras till ett skogsområde inte långt ifrån byggarbetsplatsen. Där återfanns inte bara den stulna teleskoplastaren, utan också annat stöldgods, som inte var utrustat med GPS-spårare.
Händelsen är polisanmäld som grov stöld.