Annons
Nyheter
Nya varningar efter upplockningsförsök
Efter att media under torsdagen uppmärksammade ännu ett fall där ett barn ska ha tillfrågats av okända om skjuts hem har minst en skola i Ulricehamns kommun under fredagen gått ut med en varning till föräldrar.
Nyheter • Publicerad 26 april 2013
I varningen rekommenderar skolan att föräldrarna följer sina barn in och ut ur skolan och inte lämnar dem för länge ensamma utanför. Torsdagsincidenten, som snabbt spreds i sociala medier, inträffade i Målsryd där en ung tjej, enligt uppgift, blev stoppad av två män i en röd bil. Tidigare under våren har liknande händelser rapporterats från bland annat Nitta. Då gick Hökerums skola ut med ett brev till föräldrar.
Så här jobbar Ulricehamns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons