Annons
Nyheter

Frostlund lämnar Stenbocksskolan

Vid terminsslutet om några veckor lämnar Jörgen Frostlund sin tjänst som rektor vid Stenbocksskolan i Ulricehamn.
Nyheter • Publicerad 23 november 2010
Foto: Bernt Carlsson

Varför lämnar du tjänsten?

– Jag har fått jobb som gymnasiechef vid Bäckängsgymnasiet i Borås.

Annons

Hur känns det?

– Spännande. Jag kommer till en ny tjänst, till en ny stad och till en ny förvaltning. För mig personligen innebär det en utmaning som jag ser fram emot.

Du har jobbat vid Stenbocksskolan i drygt fem år. Hur vill du sammanfatta den perioden vid skolan?

– Då jag började här kom jag från universitetsvärlden. Det har blivit några oerhört lärorika år, det är här jag har lärt mig yrket. Det är en bra skola, personalen är bra och eleverna är fantastiska.

Det var bara positiva omdömen. Finns det några mörka sidor?

– Att den fysiska arbetsmiljön är under all kritik har jag uttryckt i kvalitetsredovisningar. Här krävs resurser och det är ett område som bör prioriteras.

Har det bidragit till att du lämnar Stenbocksskolan?

– Nej, det är enbart av personliga skäl, jag ser det som en spännande utmaning. Ulricehamns kommun har varit en bra arbetsgivare.

Så här jobbar Ulricehamns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons