Nyheter

Remstam till Nittorp

Mattias Remstam har skrivit på för Nittorp. Men spelar först ett år till i BHC.
Nyheter • Publicerad 28 juni 2010
Ett år till i BHC - sedan är det Nittorp för Mattias Remstam.
Ett år till i BHC - sedan är det Nittorp för Mattias Remstam.Foto: Lars-Åke Green

Nu är det helt klart att Mattias Remstam återvänder till moderklubben Nittorps IK. Fast inte till hösten utan det dröjer nästan ett år innan Mattias återigen drar på sig NIK–tröjan.

– Från maj nästa år och två säsonger framöver spelar Mattias för oss igen, säger Stefan Nilsson från hockeygruppen i NIK.

Då har det gått tolv år sedan Mattias drog till Jönköping för att försöka träna till sig ett kontrakt med HV71, vilket han alltså klarade av. Men efter åtta år i HV 71 och tre säsonger i BHC blir det två avslutande i Nittorp.

Så här jobbar Ulricehamns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.