Nyheter
Nittorp har allt i egna händer
Efter seger med 4-2 mot Lund i den näst sista omgången kan Nittorp på onsdag på egen hand spela till sig en plats i division 1 även nästa år.
Nyheter • Publicerad 24 mars 2013
Söndagens seger mot Lund satt dock långt inne för Nittorp. Avgörande 4-2 kom med bara sekunder kvar av matchen.
De tre poängen innebär att Nittorp klättrar till andra plats i kvalserien. Borås, som vann söndagens match, är klart för ettan nästa år med sina 23 poäng. Nittorp har 20 poäng medan Kungälv, på tredje plats, har 18.
Nittorp möter Borås borta och Kungälv möter Tyringe borta i den sista omgången på onsdag.
Henrik Erickson
Så här jobbar Ulricehamns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.