Nittorp avgjorde på straffar
Det behövdes straffar för att få fram en segrare i derbyt i Nittorp. För efter full tid och förlängning så var ställningen 3–3 och det blev alltså målvakterna som fick stå i rampljuset vid avgörandet.
Nittorp hade säkrare avslutare och efter mål av Kristian Luukkonen och Jimmy Lund så var segern och två poäng hos hemmalaget.
Men det var en seger som nog rättligen skulle varit gästernas. För under större delen av matchen så var det UIF som svarade för det mesta och bästa
Liraren på isen var Sebastian Hellman, UIF:s nyförvärv, som svarade för två av målen. Dessvärre för honom och hans lagkamrater så missade han två straffar. En i förlängningen och så en vid straffavgörandet. Medan Jimmy Lund hade samma möjligheter till målgörande och han tog också vara på dessa.