Nyheter

Mål i slutet fällde Dalstorp

– Jobbigt, fan vad irriterande! Men Brämhult var bra, bästa laget som varit här hittills i år, säger Dalstorps tränare Lennart Josefsson.
Nyheter • Publicerad 24 juni 2010

FÅ CHANSER. Det blev en jämn match med bara ett fåtal målchanser.

– De hade en nick i ribban och vi hade ett instick snett bakåt som man normalt sätter, men bollen gick över. Vi hade lite mer, men det var inte många chanser, säger Josefsson.

SNÖPLIGT. Vår målvakt fick solen i ögonen på en långboll och den slank in. Sånt räknas ju också men det är ingenting. Men det kändes som en oavgjord match, det hade varit rättvist, säger Josefsson.

Dalstorp-Brämhult 0-1 (0–0)

Mål: 0–1 (85) Johan Skogsberg.

DIF:s lag: Jesper Einarsson - Lars Gabrielsson, Joakim Alexandersson, David Kjellén, Andreas Josefsson - Christian Magnusson, Tommy Bohman, Björn Arnesson, Henrik Persson - Rickard Magnusson, Johan Einarsson

Avbytare: Jerry Johansson, Adam Josefsson, Alfred Hultin, Erik Andersson, Niklas Nygren

Domare: Ademir Avdic, Tidaholm

Publik: 110

UT-delade

Dalstorp

Johan Einarsson 3

David Kjellén 2

Björn Arnesson 1

Utdelade av Lennart Josefsson

Leif Dahl
Så här jobbar Ulricehamns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.