Fällde Vänersborg trots knackig start
– Skitkul. Jag var helt klart laddad för detta, jag har längtat tillbaka till isen. Det gick över förväntan, men min backpartner Marek (Wypasek) hjälper mig mycket, så det är tack vare honom, säger Oskar Laurell, som på grund av skada och virussjukdom inte hade spelat match på över två månader.
UIF inledde bortamatchen i Vänersborg utan energi och fick ytterligare uppförsbacke när hemmalagets skyttekung Marko Sretovic trampade igenom och satte 1–0 när Christoffer Ferm satt på utvisningsbänken.
Ferm, som slet hårt matchen igenom, fick personlig revansch redan i inledningen av andra perioden när han slog in kvittering i powerplay.
Därefter tog det för dagen vita bortalaget tag i matchen och hade greppet om hela mittperioden.
Linus Bergman gav rättvist UIF ledningen när han elegant trädde in en backhand – och det fanns även bud på fler mål.
– Vi var inte bra i första, alldeles för passiva och lite fega och rädda, tycker jag. I andra dominerar vi och ska egentligen göra tre eller fyra mål, säger Oskar Laurell.
I mitten av tredje perioden satte Kristoffer Sigurd 1–3 och allt annat än tre UIF-poäng kändes osannolikt.
Men så drog bortalaget på sig sin blott andra utvisning för kvällen – och då slog Vänersborg till igen.
2–3 kom med drygt tre minuter kvar att spela och det blev trots allt lite nerv på slutet.
– Jag tycker ändå att vi har rätt bra kontroll i tredje. Det blir inte stissigt i båset efter reduceringen heller. Det var lugn och ro, säger Oskar Laurell.
Segern innebär att UIF allt mer ser ut som ett play off-lag. Marginalen ner till tabellfemman Nässjö är nu fem poäng.
Vänersborg–UIF 2–3 (1–0, 0–2, 1–1)
UT-märkta i UIF:
Christoffer Ferm
Tim Norén
Linus Bergman
UT-delade av Jonas Emtervall