Nyheter

Falk får ny landslagschans

I Davos hade hon det tungt och slutade sist av alla kvartsfinalister – på 30:e plats. Men redan till helgen finns chans till revansch för Hanna Falk.
Nyheter • Publicerad 16 december 2013

Förbundskapten Rikard Grip presenterade på måndagseftermiddagen sin landslagstrupp till helgens tävlingar i italienska Asiago.

Hanna Falk, Ulricehamns IF, finns med i det sex åkare starka damlandslaget, där bland annat storstjärnan Charlotte Kalla saknas.

På lördag körs individuell sprint och på söndag är det teamsprint som gäller. Båda tävlingarna går i klassisk stil.

Jonas Emtervall
Så här jobbar Ulricehamns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.