En heldag med innebandy i Hökerum
I serien som Södra Vings innebandyspelare är med i möter de lag från klubbarna Fristad Goif, IBK Alingsås, Sävens BK, Fristad samt IBF Horsby. Samtliga fanns på plats under lördagens sammandrag.
– Vi spelar sex omgångar per säsong, det här är den fjärde, berättade ledaren Joakim Holmberg.
Sammandragen kommer med en månads mellanrum. Samtliga lag i Västra götalands mellersta serie brukar komma för att göra upp om placeringarna i tabellen. Dessemellan träffas Södra Vings innebandyspelare 03-04 en gång i veckan och tränar. De äldre barnen tränar oftare.
Det är inte bara barn från Hökerum som är med.
– Det kommer barn från samhällena runt omkring, bland annat Ulricehamn och Nitta till exempel, säger Joakim Holmberg.
Det har spelats innebandy i Hökerum sedan 1990-talet. Då hade man en egen klubb som hette Hökerums IBF. Den gick senare in i Södra Vings IF. Nu är det mellan 80 och 100 barn – både killar och tjejer – som är aktiva i verksamheten.
Och det är inte svårt att hitta ledare:
– Nej, det har funkat bra. Varje lag har i dag tre-fyra ledare.
Ledarna Roy Isaksson, Joakim Holmberg och Dennis Johansson hoppas att de i framtiden ska få fram ett a-lag. Och de ser gärna fler lag i den egna verksamheten.
– Får man ihop ett lag och en ledare så är det bara att starta.
För ungefär ett år sedan var det ett gäng tjejer som försökte dra igång ett damlag i föreningen men det var för få spelare för att hålla igång ett lag i seriespel och något damlag existerar inte längre.
Pojkar 97/98, pojkar -00, och pojk/flick -03/04. Tränar gör också ett lag flickor födda 98/01 som kommer spela seriespel när de är redo.