Annons
Nyheter

Birgisson utslagen i OS-sprinten

UIF:s sprintåkare Saevar Birgisson slogs ut i sprintkvalet i OS. Islänningen slutade på 72:a plats.
Nyheter • Publicerad 11 februari 2014

Han gick ut i sent i kvalet med startnummer 72. Och det blev alltså samma placering som startnummer för Saevar Birgisson, som bor på Island men har Ulricehamns IF som klubbadress.

25-åringen körde den 1,8 kilometer långa slingan på 3.59,50, vilket var drygt 31 sekunder långsammare än kvalettan Ola Vigen Hattestad, Norge. Upp till en 30:e plats som inneburit kvartsfinal hade den isländske fanbäraren nästan 22 sekunder.

Annons

Saevar Birgisson hade en topp 50-placering som mål i OS, men var 16 sekunder för långsam för att infria det.

För svenskarna i gick det bättre i kvalet. Samtliga herrar gick vidare med god marginal och på damsidan var det bara Hanna Erikson som missade kvartsfinal efter en vurpa.

Jonas Emtervall
Så här jobbar Ulricehamns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons