Ved fick fötter vid inbrott i fritidshus i Ulricehamn

Ulricehamn • Publicerad 20 mars 2023 • Uppdaterad 21 mars 2023
Även ved har blivit eftertraktade byten för tjuvar. Det fick en fritidshusägare i norra Ulricehamns kommun erfara, då denne nyligen blev av med bland annat två kubikmeter ved.
Även ved har blivit eftertraktade byten för tjuvar. Det fick en fritidshusägare i norra Ulricehamns kommun erfara, då denne nyligen blev av med bland annat två kubikmeter ved.Foto: Christian Hylse

Ett fritidshus i norra delarna av Ulricehamns kommun fick nyligen påhälsning av tjuvar. Den eller de bröt sig in i både fritidshuset och det tillhörande uthuset.

Vid inbrottet försvann en motorsåg och en del andra verktyg. Men tjuvarna bemödade sig också med att kånka iväg med två kubikmeter ved.

Värdet av det stulna godset uppskattas till 10 800 kronor. Det finns i nuläget inga misstänka för inbrottet.

Jens AugustinssonSkicka e-post
Så här jobbar Ulricehamns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.