Annons
Nyheter

Uppgörelse om Sporthotellet klar

Verksamheten vid nuvarande Sporthotellet i Ulricehamn upphör.
Nyheter • Publicerad 3 januari 2011

Det står klart sedan fastighetsägaren Ulricehamns fastighetsbolag kommit överens med det juridiska ombudet för Jonny Samuelsson. Det är Jonny Samuelsson som sedan några år tillbaka som driver verksamheten i de hyrda lokalerna.

Uppgörelsen är ännu inte justerad. Men enligt fastighetsbolagets vd Bengt-Olof Foss innebär avtalet att nuvarande verksamhet ska vara utflyttad senast den sista mars i år.

Annons

Enligt Bengt-Olof Foss är en ny ägare samtidigt på gång. Men detaljerna runt detta är ännu inte klara.

Verksamheten vid Sporthotellet har under hösten varit föremål för tvist. Tvisten har gällt huruvida hyresavtalet sagts upp eller inte.

? Från Sporthotellets sida har man hävdat att man krävt en omförhandling av hyresavtalet.

? Från fastighetsbolagets sida har man istället hävdat att avtalet sagts upp av hyresgästen.

Parallellt med denna dialog har fastighetsbolaget anlitat mäklare för att få till stånd en försäljning av fastigheten.

Så här jobbar Ulricehamns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons