Köper toalett utan upphandling
Den offentliga toalett som tidigare fanns i Sjöträdgården brann ner förra året. Nu vill politikerna ha en snabb lösning inför sommarens turistsäsong.
Därför hinner man inte med någon konkurrensutsättning. En sådan hade visserligen kunnat resultera i billigare toalett.
– Men då jag drog ärendet vid kommunstyrelsen i måndags var det flera politiker som talade om vikten av en snabb lösning tills sommarturisterna kommer, säger Crister Dahlgren, fastighetschef i Ulricehamns kommun.
Genom att köpa en toalett med samma yttre utformning som förra gången slipper man dessutom söka bygglov.
– Insidan är däremot bättre konstruerad. En fördel är att denna är betydligt svårare att bränna ner, säger Crister Dahlgren.
I måndags beslutade kommunstyrelsen att bevilja en halv miljon kronor till förvaltningen för att ersätta den nedbrunna toaletten.
Den nya toaletten kommer att utrustas med skötbord och särskilt utrymme för städutrustning.