Annons
Nyheter

Grann gran knäckt – nobbas till jul

Det blir inget julfirande i centrala Göteborg för den ståtliga granen från Murum. Istället slutar den som massaved.
Nyheter • Publicerad 19 november 2014

Den 20 meter höga granen från Murum utanför Älmestad var tilltänkt som julgran på Gustaf Adolfs torg i Göteborg. Men ett olyckligt fall där allt för många grenar knäcktes gör att den nu istället blir till massaved, skriver Borås Tidning.

Orsaken till att granen blev så pass illa stympad var att kranbilen som skulle dra ut den ur skogen fastnade med hjulen. Därför kunde inte fordonet dra ut trädet där det var tänkt. Istället fick det fällas i en annan riktning, utan den dämpning som några ekgrenar var tänkta att utgöra.

Annons

– Det var en ren chansning som tyvärr inte gick hem. I fallet knäcktes för många grenar och vi bedömde att granen inte skulle duga åt göteborgarna, säger skogsägaren Peter Rosén till tidningen.

Enligt BT kommer företaget som skulle ha levererat Murumsgranen nu istället att leta efter ett exemplar i Töllsjö.

Jonas Emtervall

Så här jobbar Ulricehamns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons