Nyheter
Hallins parfymeri på Storgatan i Ulricehamn har återigen drabbats av ett inbrott.
Nyheter • Publicerad 26 augusti 2014
Larmet gick vid tretiden natten till tisdagen. Inbrottstjuvarna har tagit sig in genom att krossa ett fönster bredvid entrédörren för att sedan bära ut stora mängder varor.
Exakt hur mycket tjuvarna kom över är oklart men det kan röra sig om ett stort värde.
Vittnen ska ha hört av sig till polisen i samband med inbrottet och berättat att en bil av kombityp hade parkerat framför butiken samt att flera personer deltog i stölden. Det kan röra sig om tre till fyra personer.
Polisens tekniker var på plats under tisdagen och polisen kommer gärna i kontakt med fler personer som kan ha sett något av intresse.
Butiken har drabbats av flera liknande inbrott förut. Två skedde under 2012 och ett året innan.
Anders Rosenberg
Så här jobbar Ulricehamns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.