Nyheter

Anhörig anmäler missad hjärnblödning

Läkarna på Borås lasarett höll på att missa två hjärnblödningar på en äldre man från Ulricehamn. Detta enligt mannens dotter som anmäler händelsen till Inspektionen för vård och omsorg (IVO).
Nyheter • Publicerad 6 oktober 2014

Enligt anmälan röntgades mannens hjärna först efter påtryckningar från anhöriga.

Händelsen inträffade i juli då mannen sökte hjälp efter att ha blivit dålig. Först vid ett andra besök lades mannen in efter önskemål från anhöriga. När anhöriga får reda på att han ska skrivas ut efter en knapp vecka och att ingen röntgen har gjorts påtalar man att detta bör göras.

Då upptäcks alltså två blödningar.

Anders Rosenberg
Så här jobbar Ulricehamns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.