Annons
Om Putin avbryter sitt anfallskrig kan Ukraina byggas upp
Skönt att vi kan enas i vår oro över ukrainska civila och soldaters välbefinnande, skriver Björn Gilbertsson i sitt avslutande svar till Arne Sjögren.
insändare • Publicerad 30 september 2023
Detta är en insändare i Ulricehamns Tidning. Åsikter som uttrycks är skribentens egna.
Skönt att vi kan enas i vår oro över Ukrainska civila och soldaters välbefinnande. Vi vet båda, att om Putin avbröt sin anfallskrig mot Ukraina kan vi i stället fundera på hur vi kan bidra till återuppbyggnaden av Ukraina. Samma sak med sanktionerna mot Ryssland, de kan upphöra med ett pennstreck från presidenten. Allt detta vet du redan Arne.
”Samma sak med sanktionerna mot Ryssland, de kan upphöra med ett pennstreck från presidenten.”
I övrigt är din insändare bara ett upprepande av rysk propaganda och behöver inte kommenteras mer än att konstatera att du fortsätter arbetet med att måla in dig i hörnet som ”nyttig idiot” som Lenin skulle sagt.
Björn Gilbertsson
Annons
Annons
Annons
Annons