Annons

Grönområden ska bevaras, inte exploateras

Träden i Stureparken bör sparas, för framtida generationers skull, skriver Diana Skoglund i sin insändare.
Publicerad 11 maj 2023
Detta är en insändare i Ulricehamns Tidning. Åsikter som uttrycks är skribentens egna.
Träden i Stureparken, och andra grönområden ska bevaras, skriver Diana Skoglund. Bilden är från Nationaldagsfirandet 2017.
Träden i Stureparken, och andra grönområden ska bevaras, skriver Diana Skoglund. Bilden är från Nationaldagsfirandet 2017.Foto: Emilia Johansson

I Europa och runt om i världen bevaras i dag parker och det anläggs nya för att människor och djurs hälsa står på spel på grund av klimatförändringarna som nu axelererar. Senast i april i år hade Sverige en stor konferens om just detta i Malmö.

Och om jag minns rätt så står det i kommunens Översiktsplan som antogs av kommunfullmäktige i februari 2022 att grönområden i kommunen skulle bevaras.

”I Europa och runt om i världen bevaras i dag parker och det anläggs nya för att människor och djurs hälsa står på spel på grund av klimatförändringarna.”

Och jo, jag vet att jag tjatar, men träden är oerhört viktiga att spara även i Ulricehamn för din skull, för dina barn och barnbarn och för framtida generationer.

Diana Skoglund

Miljöstrateg

Annons
Annons
Annons
Annons