Fackligt engagemang bra grund för den politiska världen
Att vara medlem i IF Metall öppnar upp för stora möjligheter i livet. Det innebär att man kan bli förtroendevald vilket är ganska stort.
Det första förtroendeuppdrag man brukar ta sig an är att vara skyddsombud på sin arbetsplats. Som skyddsombud utbildar man sig i lagar och förordningar. Ibland händer det att det leder vidare till andra förtroendevalda uppdrag.
När man har varit facklig engagerad några år så upptäcker man den fackpolitiska världen. Det är då man inser att man kan påverka politiken och hur viktigt det är att vi gör detta kontinuerligt.
”För att behålla denna utveckling så behöver vi mer förtroendevalda på våra arbetsplatser.”
Ett naturligt steg är att ansluta sig till det lokala LO-facket i din kommun. Det lokala LO-facket arbetar för att påverka saker som politiken beslutar om. Genom att vara med i LO-Facken i din kommun så kan DU påverka din situation.
När man har kommit så här långt så är inte steget långt till att gå med S i din arbetarkommun.
I min hemkommun Herrljunga har både kommunstyrelsens ordförande och kommunfullmäktiges ordförande en facklig bakgrund med uppdrag som Regionalt skyddsombud, klubbordförande, kassör, förhandlare, medlem i avdelningsstyrelser och revisor på olika nivåer.
Vi har flera ordföranden och ledamöter med gedigen facklig bakgrund som representanter Socialdemokraterna i dagens Herrljungapolitik.
Detta visar att ett fackligt engagemang kan göra en stor skillnad.
För att behålla denna utveckling så behöver vi mer förtroendevalda på våra arbetsplatser.
Det är från den fackliga världen vi måste fortsätta hämta våra framtida politiker.
Ronny Norrman, Fackpolitisk ansvarig IF Metall Borås