Ulf Lunnebjer Svensson var bra både framåt och bakåt.

fotboll

UIFK-seger trots utvisning

Sport 2012-07-30 | Uppdaterad 2012-07-30

Trots att UIFK fick spela tre fjärdedelar av matchen med en man mindre, blev det ändå seger mot Aneby.


FAKTA

Mål: 1-0 (61) Mattias Lindgren, 2-0 (75) Viktor Claesson, 2-1 (80) Kevin Wickberg
UIFK:s lag: Jesper Hallqvist - Gusten Gustavsson, Dennis Jalmarsson, Tobias Arvidsson Wengbrand (ut 46), Niklas Wiberg - Emil Laposa (ut 76), Sebastian Johansson, Linus Falk, Ulf Lunnebjer-Svensson - Mattias Lindgren, Tobias Söderman (ut 90)
Ersättare: Alexander Carlén, Adam Bengtsson, Viktor Claesson (in 46), Bekim Haxha (in 76), Oskar Gottfridsson, Nick Lindgren-Sjöstedt (in 90)
Domare: Diako Behnam, Trollhättan.
Publik: 88 betalande
UT-märkta UIFK
3 Ulf Lunnebjer- Svensson
2 Jesper Hallqvist
1 Sebastian Johansson
UT-delade av Leif Dahl

Serien vände för UIFK i och med lördagens match, så det var samma motstånd som förra matchen, Aneby SK. UIFK fick med sig alla tre poängen därifrån, men skulle det hålla i sig även hemma? Till att börja med såg det ut så. Två-tre gånger kom de blåsvarta till bra avslut som bara gick just utanför målramen. Men tränaren Fredrik Wigestål såg det inte riktigt så.
– Det var inte riktigt samma Aneby nu som då, de var tvungna att hitta på något. Vi hade några chanser men jag tycker de var mer aggressiva spelmässigt och lite bättre i början, säger Fredrik.
Knappt 25 minuter hade gått när UIFK fick vänsterbacken Niklas Wiberg utvisad. Inget ojust hände men tydligen kom något olämpligt ord ur munnen och domaren tog upp det röda kortet direkt. Och det var inte slut på oflyt. Lite senare fick Tobias Arvidsson Wengbrand en smäll som gjorde att han fick spela med lindat huvud och sedan kliva av i halvtid.
– Han fick en dobb i pannan. Bättre att ta av honom än riskera att det slås upp igen, säger assisterande tränaren Marcus Sjöbring.
Men som så många gånger förr, var det det decimerade laget som drog det längsta strået i slutändan. UIFK tog initiativet i andra halvlek och det var gästerna som efter hand började se trötta och okoncentrerade ut.
– Vi sa i halvtid att vi inte ska drabbas av panik, utan göra det vi har tränat på, säger Marcus.
Och sedan kom målen också. 1-0 kom efter dryga timmens spel, men det följdes snöpligt nog av ett avbrott för åska. Inte helt välkommet.
– Det var svårt att komma igen och de fick en chans att samla sig, de var ganska skärrade dessförinnan, säger Marcus.
Det gav kanske lite ny energi, men det räckte inte till för att rå på UIFK. 2-0 kom med dryga kvarten kvar. En reducering kom strax före slutsignalen och det började kännas osäkert. Jesper Hallqvist var dock säker i målet. På övertid byttes nyförvärvet Nick Lindgren-Sjöstedt in och han presenterade sig omgående genom att springa ifrån Anebybackarna och sånär slå bollen i mål. Trots motgångarna tog UIFK alltså en seger till.
– Gubbarna ska ha en stor eloge idag, jag är helnöjd, säger Marcus Sjöbring.



Huvudnyheter just nu

Mest läst på ut.se


Nyheter

Vårmarknad i solsken

Under lördagen passade många på att besöka årets vårmarknad. UT passade på att ta några bilder.