Sport 2010-08-23 | Uppdaterad 2010-08-23
Tvärred/Vegby förlorade bottenmötet mot Byttorp i Borås under måndagskvällen. Nu är det in princip klart med femman nästa säsong.
Om inte spiken var i kistan redan innan så är den sannolikt det nu. Efter klar förlust mot nästjumbon Byttorp är läget hopplöst för Tvärred/Vegby. Det är elva poäng upp till kvalplats med fem omgångar kvar.
– Läget var inte bra innan men vårt lilla hopp var bra med poäng mot Byttorp och sedan lugga Grimsås. Men så blev det inte, konstaterar T/V:s Göran Carlström.
Byttorp var hetare i första halvlek och det var inte orättvist med 1-0 fem minuter före paus.
Tränaren Martin Carlsson gjorde vad han kunde för att elda på sitt lag inför andra halvlek.
- Han höll ett av sina berömda förmaningstal i vilan. Det gav resultat direkt, säger Carlström.
Jonathan Frilander kvitterade med en riktig pärla rakt upp i bortre krysset och 1-1-målet var början på en bra period för Tvärred/Vegby.
– Första 30 i andra halvlek var vi bättre och vi borde gjort ett ledningsmål under den perioden, säger Göran Carlström.
Så blev det inte och när hemmalaget utnyttjade en höra med 20 minuter kvar blev det uppförsbacke. 3-1 kom fem minuter senare och då var det ridå.
– Det har ju sett ut så här under året så vi kan ju inte gärna skylla på otur. Resultatet kändes dock inte helt rättvist sett till matchbilden, avslutar Göran Carlström.
Sista gången tvärred/vegby upplevde div.4...?
var det någon som kaxigt sa i våras. Med facit i han skulle han nog varit ödmjuk och oroat sig, åt minstånde lite...
Dåligt uttalande, dåligt ledareskap.
Kul med engagemang och driv i idrottsrörelsen. Vi höjer ett grattis och kom igen mot nya segrar
Någon i T/V ledning borde inte viftat bort kritiken i våras med att "vi köper solkort när det ser blekt ut" Inlägget här på UT från personen i fråga är naturligtvis skriviet med viss humor, vilket är bra, men det visar också på den uppblåsta självbild den mannen har.
Nej, Jag syftar inte på huvudtränaren.
Läser här på sidan om förtäkta personangrepp, är det ok på en tidning som Ulricehamns Tidningen?
Flertalet hemsidor har stängt sina gästböcker pga just denna typ av inlägg. Ingen kul läsning i vilket fall som helst!
Är du så dum så du tror att den du syftar på är den som skrivit inlägget,tänkte väl det hoppas du sover på ett betonggolv,, Varför styrelsen inte brytt sig är för att man har vetat att han inte skrivit inläggen och faktiskt själv delgivit er läsare detta i ett eget inlägg,, Men du kanske inte hade den läsförståelsen,, Stå upp för TVfc.
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (48 ST.)
ANNONSERA