Nyhetstips: 0321-262 31 red@ut.se
Växeln: 0321-262 00 ut.se@ut.se
Oskar tävlar i morgon igen efter sina magproblem. "Nu ska jag bara vara med och ha roligt." säger han.
Sport 2012-02-03 | Uppdaterad 2012-02-03
På söndag står Oskar Svärd återigen på startlinjen för ett långlopp efter att ha haft magproblem under stora delar av januari. Han ser försiktigt framåt.
– Jag ska pröva att köra på söndag. Nu ska jag bara vara med och ha roligt, målet är att komma tillbaka och köra lite lopp, säger han.
Det var i slutet av januari som Oskar Svärd fick besked på varför han har haft magproblem sedan nyår. Det var en amöba, en parasit, i magen som ställde till det. Han fick stark antibiotika, men valde ändå att ställa upp i Dolomitenlauf, där han kom på 18:e plats.
Då kom nästa bakslag. Efter Dolomitenlauf drabbades han av halsont och feber, vilket också gjorde att han inte ställde upp i det italienska långloppet Marcialonga.
Förmodligen påverkades Oskar Svärds immunförsvar negativt av träning och tävling när han samtidigt åt den starka medicinen mot parasiten.
– Januari var ingen roligt månad, men det är inte så mycket att göra åt. Nu är det bara att sikta framåt och försöka göra det bästa, säger han.
Oskar Svärds problem kom samtidigt som långlopp blev mer populärt än vanligt genom Petter Northugs inhopp på scenen. Petter Northug ställde upp i Marcialonga, slutade någon minut efter segraren Jörgen Aukland, och satsar även på Vasaloppet.
Oskar Svärd säger att han förstås är jätteglad att Petter Northug satar på långlopp, eftersom det är bra för sporten. Samtidigt har han också gått ut och sagt att han ser fram emot att slå Northug i en spurt på Vasaloppet.
Han har heller aldrig tvekat om att Petter Northug klarar sig bra även på långa distanser och att han är en seriös konkurrent om segern.
– Det tror jag, det har jag trott hela tiden, men jag hoppas att vi ska kunna kriga ner honom sista milen.
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (38 ST.)
ANNONSERA