Privat foto.

Lindman trea i Göteborg

Sport 2012-08-01 | Uppdaterad 2012-08-01

Orken tröt i första starten. Men Jennie Lindman och Miss June kom ändå på en tredjeplats. Och sen slog ekipaget till med ett av de personligt bästa resultaten.

Jennie Lidman och Miss June, även kallad Lillan, började sitt äventyr tidigt på morgonen. Strax före klockan sju rullade ekipaget iväg mot Göteborg. Där väntade en regional dressyrtävling.
– Inför dagens första klass var känslan inte på topp då förseningar hade gjort att starttiderna hade blivit förskjutna och framridningen blivit utdragen, säger Jennie.
Jennie var orolig att Lillan inte skulle orka hela programmet. Travdelen kom att kännas väldigt bra trots några småmissar. Och galoppen gick bra till en början. Men sen tröt orken precis som Jennie befarade. Lillan bråkade lite på en programpunkt men ekipaget fick ihop 64,6 procent vilket räckte till en tredjeplats.
– Ett helt okej resultat.
En timmes paus och sedan var det dags att hoppa upp i sadeln igen. Klassen MSV C:1 skulle avgöras i regn. Jennie och Lillan var bättre förberedda och genomförde ett mycket bra program. Det skvallrar procentenheten om. 67,9 är ett av Jennies bästa resultat på den nivån. Och i den klassen blev det en niondeplats bland 21 startande vilket hon var mer än nöjd med.



Kommentarer

Huvudnyheter just nu

Mest läst på ut.se


Nyheter

Vårmarknad i solsken

Under lördagen passade många på att besöka årets vårmarknad. UT passade på att ta några bilder.