Ann-Charlotte Olaeus, KLM, Joakim Barkemo, Peter Jupen, tävlingsledaren Henrik Karlsson och arrangören Jesper Thuresson.

Grattis Joakim Barkemo...

Sport 2010-08-23 | Uppdaterad 2010-08-23

... som tillsammans med Peter Jupén vann Mama Zebra golf charity i överlägsen stil.

61,6 slag netto med ett spelhandicap på 16,4. Det måste varit en fantastisk runda?

– Det gick över förväntan och så hade vi lite extra tur, inte minst på slutet av rundan. På 17:e hålet slog jag rakt i trädkronorna till vänster och bollen studsade helt rätt och in på green. På 18:e hade vi en toppad boll som gick rakt på flaggan och bollen stannade precis framför hål.

Brukar ni spela tillsammans du och Peter?
– Det händer. Vi spelade UT-ligan ihop och även en tävling under golfveckan. Peter är syrrans kille så vi känner varandra väl.

Var det hårt firande på kvällen?

– Nja, visst passade vi på att fira segern efter det stod klart att vi vunnit. De avslöjade inget innan prisutdelningen så helt säkra kunde vi inte vara.

När går resan till Kenya?

– I början av november. Vi pratade en del med Christer Kaljo och Lennart Eriksson som vann det första året och vi blev inte mindre sugna på att åka iväg efter det.

Grattis och hälsa Peter.

– Tack.



Kommentarer

  • Ett vinnade koncept

    Tack för det engagemang du har i detta projekt, önskar dig lycka till fortsätningsvis


Huvudnyheter just nu

Mest läst på ut.se


Sommarvikarier
Vi söker vikarier till flera av våra redaktioner. Du får arbeta i attraktiva tidningsmiljöer och inspirerande sommarlandskap. För samtliga jobb är kravet att du har någon form av journalistutbildning och /eller erfarenhet från redaktionellt arbete. Vi beh
Arrow LÄS MER
Vi söker: Chark- & Delimedarbetare
Vi söker: Chark- & Delimedarbetare
Arrow LÄS MER
Medarbetare till MÖNSTERAVDELNINGEN
Vi söker nu en person till mönsteravdelningen i vår fabrik i Gällstad.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (48 ST.)
Arrow ANNONSERA