Fjärdeplats för Emilie

Sport 2010-03-11 | Uppdaterad 2010-03-11

En vurpa gjorde att Emilie Cedervärn var chanslös på medalj i JSM–sprinten. Trots att hon själv stod på benen.

Emilie Cedervärn, Ulricehamns IF, blev fyra på sprintdistansen för D19/20 vid JSM i Hudiskvall. Men det var inte direkt någon glad Emilie som gled över mållinjen, klart distanserad från medaljstriden.
– En annan åkare gick omkull framför Emilie, som då inte kunde hålla farten utan fick stanna upp för att sedan börja om, säger Lennart Cedervärn, pappa och vallare.
Då hade tre åkare med blivande segraren Maria Nordström ryckt åt sig ett försprång som Emilie inte kunde hämta in utan besviken fick hon finna sig att hamna utanför pallen.
– Det var synd om henne för hon hade bra koll på läget i både kvarts– och semifinal och kände sig riktigt på hugget inför finalen. Men så blir det ibland i en sprint, säger Lennart Cedervärn.
Av övriga UIF–are så blev Maja Falk åtta efter att ha åkt som tvåa i B–finalen för D17/18 och Frida Sivermark åkte ut i kvartsfinalen i samma klass.



Huvudnyheter just nu

Mest läst på ut.se


Verktygsinstallatör/Montör och NC-operatör
Verktygsinstallatör/Montör NC-operatör Läs mer på <b>aptgroup.com/jobb</b>
Arrow LÄS MER
Medarbetare till MÖNSTERAVDELNINGEN
Vi söker nu en person till mönsteravdelningen i vår fabrik i Gällstad.
Arrow LÄS MER
Vi söker nu två förvaltare
Vi söker nu två förvaltare med placering i Borås respektive Halmstad
Arrow LÄS MER
Sommarvikarier
Vi söker vikarier till flera av våra redaktioner. Du får arbeta i attraktiva tidningsmiljöer och inspirerande sommarlandskap. För samtliga jobb är kravet att du har någon form av journalistutbildning och /eller erfarenhet från redaktionellt arbete. Vi beh
Arrow LÄS MER
Vi söker: Chark- & Delimedarbetare
Vi söker: Chark- & Delimedarbetare
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (55 ST.)
Arrow ANNONSERA