David Kjellén och hans Dalstorp toppar serien, tre poäng före tvåan Vinberg.

Dalstorp högst upp

Sport 2012-05-14 | Uppdaterad 2012-05-15

Det var ungefär som tidigare matcher när Dalstorp besegrade Gislaved.
– Vi är starka i andra halvlek, säger Jimmy Arnesson, som stängde tillställningen med sitt mål.


FAKTA

Mål: 1–0 (47) Christian Magnusson, 2–0 (89) Jimmy Arnesson.
DIF:s lag: Peter Halldén – Gustav Nordmark, Tommy Bohman, David Kjellén, Alfred Hultin – Christian Magnusson, Stefan Bohman, Björn Arnesson, Jimmy Arnesson – Johan Einarsson (66), Anders Johansson.
Ersättare: Jonathan Wennerberg, Adam Josefsson (66), Andreas Josefsson, Mattias Johansson, Jesper Wahlgren.
Domare: Tarik Tongur.
Publik: 320.
UT–märkta
3 Anders Johansson
2 Peter Halldén
1 Alfred Hultin
UT–delade av Leif Fjellström

LäS MER

Det var en första halvlek som lade ris på ryggen på merparten av de dryga 300 åskådarna runt Dalshov. Iskall vind och ett spel som kylde ner den mest entusiastiske. Gislaved hade byggt en mur utanför straffområdet och hemmalaget hade inte viljan att försöka ta sig igenom den på kraft, utan valde att försöka spela sig runt eller igenom. Inget av alternativen var speciellt framgångsrikt.
– Ingen fart på fötterna. Gislaved gav mer eller mindre bort mittfältet och ställde upp ett tjockt försvar, men vi vågade inte riktigt gå på genombrott utan det blev mest stillastående, säger Jimmy Arnesson.
Hetaste läget före paus hade gästerna när DIF–målvakten Peter Halldén var sen vid en utrusning och det hördes över hela planen när han träffade motståndaren. Som dock inte fick någon straff med sig. Vilket kanske var rättvist eftersom domaren inte heller såg när Anders Johansson vräktes omkull inne i straffområdet med en nacksving, som fått vilken brottare som helst att jubla.
Mållöst i paus men hemmapubliken hade förstås förhoppningar om att Dalstorp återigen skulle göra en stark andra halvlek.
Det tog inte två minuter innan Christian Magnusson spräckte nollan. Ny straffsituation framför Gislavedsmålet, där bollen ändå hamnade ute oss Christian, som prickade bortre burgaveln med sitt välplacerade skott.
Men det blev inte starten till någon fartfylld fotboll där gästerna satsade allt på en kvittering. Därtill hade smålänningarna alldeles för dålig offensiv, utan det lite loja och hafsiga spelet från första halvleken fick fortsätta. Stabilt bakåt från Dalstorps sida men ledning med ett mål är inte direkt tryggt så det var många som drog en lättnadens suck när Jimmy Arnesson kom loss från mitten och avgjorde med att sätta 2–0.
Gislaveds enda riktiga framstöt var ett inspel från vänster och som studsade förbi samtliga spelare, tog i stolpen och ut. Sedan var matchen över.
– Vi visste att Gislaved skulle stå ganska stilla och i pausen så sa vi att tempot skulle upp. Men det är svårt att få fart i spelet mot sådant här motstånd, säger Jimmy Arnesson.
– Det kändes rätt stabilt. Att leda med ett mål är alltid lite osäkert men Gislaved skapade egentligen ingenting i dag. Vi avgör återigen i den andra halvleken och det känns förstås bra, säger tränaren Lennart Josefsson.
Nu väntar tre bortamatcher i rad - Aneby och Stafsinge innan det är dags för derbyt mot UIFK inne på Lassalyckan.



Huvudnyheter just nu

Mest läst på ut.se


Nyheter

Vårmarknad i solsken

Under lördagen passade många på att besöka årets vårmarknad. UT passade på att ta några bilder.