Lennart Josefsson tror att Dalstorp kommer få kriga för att hålla sig kvar i division fyra. Han ser också serien med mängder av derbyn som en riktig motivationshöjare.
Sport 2010-03-13 | Uppdaterad 2010-03-13
Dalstorp är ett av fem "UT-lag" som i år spelare i samma fyra.
– En fantastisk serie som grabbarna njuter av att spela i, säger tränaren Lennart Josefsson i artikeln som inleder UT:s försäsongssatsning på den lokala fotbollen.
Med många rutinerade återvändare kunde Dalstorp springa igenom division fem utan problem under förra året. Sex av spelarna med 30 plus i passet är nu borta och det ger en ny balans i truppen.
– Jocke Alexandersson är egentligen den ende av de äldre spelarna som är kvar i laget till i år. Peter Valbrandt och Tommy Lövstedt har skrivit på för Grimsås, bröderna Morgan och Tomas Örn har slutat (eventuellt kan det bli spel i Grimsås för Morgan) och även Markus Lidh och Goran Bradasic har lagt skorna på hyllan, säger Lennart Josefsson.
De yngre får nu chansen att på allvar kliva fram. Spelarna som främst är aktuella för en startplats i A-laget vet vad som gäller och har varit aktiva på vinterns träningar.
– Det har varit väldigt bra uppslutning bland dem som jag ser som spelare i startelvan. Grundstommen i laget har tränat riktigt bra, säger Josefsson.
Välkommet under den stränga vintern har för Dalstorps del varit att de fått tider i fotbollshallen i Ulricehamn.
– Vi har fått loss tio timmar här och det är bra för teknikträningen, säger Josefsson.
När vinter blir vår vet Lennart Josefsson vad det handlar om för Dalstorps del.
– Det kommer bli ett krigande för att vi ska hålla oss kvar. Min bild i dag är absolut att vi ska klara det med det laget vi har. Den bilden har nog i och för sig alla tränare, skrattar Lennart Josefsson.
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (55 ST.)
ANNONSERA