Ulricehamns-eko 2008-08-29 | Uppdaterad 2008-09-12
Svängig visjazz med flicktrio på Rotarygalan.
För nio år sedan började Malin Bodin, Maria Alfredsson och Lisa Bengtsson att sjunga tillsammans. När de fått ihop en etablerad trio blev gruppnamnet Crescendo, ett ord som fick stå både för utveckling och ökande ljudstyrka. De skaffade en ganska egen stil, med stämsång efter egna arrangemang.
Att bara framföra sin musik i hemstaden Ulricehamn låg inte för trion, så för fyra år sedan åkt de till Edinburgh i Skottland, för att försörja sig som gatusångerskor.
– De åkte i januari, mitt i vintern. Att stå utomhus och sjunga åtta timmar behövde de dock inte; tack vare andra jobb klarade de försörjningen.
Efter denna erfarenhet reste de tre hem för att utbilda sig.
Malin reste till Hällefors, Lisa till Malmö och Maria till Norrköping. Alla utbildade sig på folkhögskolor med kulturell inriktning. Efter åren i skolorna återsamlades trion i Göteborg.
Malin arbetar som kulturprojektledare och Maria och Lisa jobbar som teaterpedagoger på västra Hisingen.
När de återträffades återupptogs sången med förnyad energi.
Mycket hade förändrats. Alla tre hade utvecklats, och dessa förändringar måste manifesteras i ett nytt namn, och det fick alltså bli Mormors systrar.
Den musik systrarna koncentrerar sig på är egna sånger, gärna svängig visjazz. Texterna är på svenska och tar gärna upp det vardagspolitiska.
Nu är det inte à capella-sång som gäller. Nu har musikinstrument tillkommit. Malin spelar el-bas, Maria piano och Lisa trummor.
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA