Ulricehamns-eko 2008-08-29 | Uppdaterad 2008-09-09
Rickard Skoglund, Nittorpsynglingen som bytte hockeyklubban mot en sångmick, har fått bra snurr på sin verksamhet.
Riggos rullande har ni förmodligen hört talas om; detta koncept med mat och show i kombination har han producerat och medverkat i hemma i Lillsjön under flera år. Nu har emellertid rullandet nått ut över stora delar av landet och även till exempelvis Norge och Spanien.
– Vi har utvecklat konceptet undan för undan, säger Rickard, och vi har fått ökad respons hela tiden.
Likt flera av de artister som ställer upp i Rotarygalan började Rickard sin artistutbildning i en folkhögskola, för hans del i Bjärnum, där han gick en ettårig musik- och teaterutbildning.
Därefter blev det fortsatt utbildning i Göteborg och några omgångar utomlands.
Nu är Rickard en fullfjädrad teater- och musikalartist. Han har spelat konstapel Klang i 22 Pippi Långstrump-föreställningar i Falkenberg och skall under jullovet uppträda i samma roll på Lisebergsteatern.
Därtill uppträder Rickard emellanåt som trubadur och konferencier.
Att komma till Ulricehamn och sjunga i Rotarygalan är något som Rickard säger sig se fram emot med glädje.
– Det är bara positivt, säger han, speciellt som det rör sig om en välgörenhetskonsert.
Han skall sjunga ett par duetter tillsammans med Ashkan Ghods och därtill ett par egna stycken, om tiden medger.
En alldeles egen specialitet som få torde vara medvetna om när det gäller Rickard Skoglund är att han säger sig kunna härma en traktor.
Kanske läge att bevisa det den 21 september.
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA