Nyhetstips: 0321-262 31 red@ut.se
Växeln: 0321-262 00 ut.se@ut.se
Porträtt 2008-08-14 | Uppdaterad 2008-08-14
Erik Sigvardsson har alltid gillat att rita och måla. I gymnasiet valde han naturvetenskaplig linje dels för att han gillade ämnena men också för att kompisarna. Nu har han han slagit in på en ny linje.
Redan som liten försökte Erik Sigvardsson rita bilder som så mycket som möjligt liknade verkligheten, eller fotorealistiskt som han kallar det. På högstadiet valde han foto en termin, men det var inget han fastnade för. Då.
– 2002 vann jag en digitalkamera i en tävling. Då fanns det plötsligt inga begränsningar med fotograferandet. Det var bara att knäppa. Filmen tog aldrig slut.
Tre år senare köpte han en digital systemkamera och då kom han på att det nog var foto han ville syssla med. Då hade han läst några kurser i grafisk design på Komvux och jobbat som elevassistent på en skola tiden efter gymnasiet. Han sökte till en fotoutbildning på en folkhögskola i Mullsjö.
– Där bodde jag på internat. Det är en väldigt speciell men trevlig miljö. Jag sportade på kvällarna och sjöng i en kör.
Utbildningen var tvåårig och när Erik gått ett år bestämde han sig för att söka en kvalificerad yrkesutbildning i Göteborg. Intagningen var i januari 2006, vilket innebar att Erik fick avbryta sin Mullsjövistelse.
– Vi fick skicka in arbetsprover och det var 180 sökande till 22 platser. Jag fick komma på intervju och då satt de sex personer runt ett bord och ställde frågor till mig. Jag blev väldigt glad när jag fick veta att jag kommit in.
Nu har Erik gått 1,5 år i Göteborg och han konstaterar att han vuxit som människa och han har lärt sig stå på egna ben.
– Jag tror att mycket av min tillvaro återspeglas i bilderna som jag ställer ut nu på vår examensutställning på Frölunda kulturhus den 23 augusti till 14 september.
På utställningen ställer han ut ett flertal bilder, samtliga tagna med hans egen, tre år gamla mobilkamera.
– På skolan finns hur många fina kameror som helst med hur många pixlar som helst. En del av mina klasskompisar fotar med film för att det är lite speciellt. Jag tyckte det kunde vara roligt att göra något mittemellan. Så min mobil har en 2 megapixels kamera och bilderna har jag förminskat ytterligare för att få en ännu sämre kvalitet. Sedan har jag gjort dem kvadratiska.
Sedan har han plockat upp dem i datorn för att göra dem fina och se till att de har stämningen han vill förmedla. Alla bilder har inte någon djupare innebörd, i några är budskapet dolt och i alla bilderna finns det något att se. Bilderna är tagna under nio månader och det finns med några få självporträtt.
I framtiden hoppas Erik kunna försörja sig som fotograf.
– Mitt mål är att försörja mig på det jag tycker om och som är kul at göra. Jag har sneglat lite på fotohögskolan, men den utbildningen har en mer konstnärlig inriktning. Det blir nog att jag startar ett eget företag. Nu när jag är färdig med min KY-utbildning kan jag kalla mig fotograf.
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (49 ST.)
ANNONSERA