Nyhetstips: 0321-262 31 red@ut.se
Växeln: 0321-262 00 ut.se@ut.se
Crister Dahlgren gillar nästan alla hus i hela stan, men han konstaterar att de flesta som får frågan om vilket hus de gillar bäst, nog säger Rådhuset. FOTO: Pernilla Rudenwall Petrie
Släkt & vänner 2011-05-10 | Uppdaterad 2011-05-10
Det är en motions-intresserad man som Ulricehamns kommun fått som fastighetschef. Och så kör han motorcykel. En gammal dröm som gått i uppfyllelse.
Det var i samband med jobbbytet första maj som Crister Dahlgren, ny fastighetschef på kommunen, kunde låta sin gamla motorcykeldröm gå i uppfyllelse.
– Jag tog mc-kort 1984 och sedan blev det aldrig av att jag köpte någon motorcykel. Och när jag fick det här jobbet behövde jag inte ha bil i tjänsten och då insåg jag att jag faktiskt skulle kunna köra motorcykel fram och tillbaka till jobbet, säger han.
Crister Dahlgren bor i Gånghester, är född och uppvuxen i Borås, men har rötter i Timmele. Därför kändes inte Ulricehamn allt för främmande när han fick tips om det lediga jobbet som fastighetschef.
– Jag sökte jobbet och fick det i konkurrens med andra. Jag har jobbat med fastighetsförvaltning i olika företag tidigare och nu senast har jag jobbat med energi-effektivisering i ett företag som heter Qsec.
Men han har också jobbat med fastighetsförvaltning i ett kommunägt företag i Dalarna.
– Jag är nog en förvaltare. Jag gillar att ta hand om saker.
Det nya jobbet i Ulricehamn ser han som en utmaning. Att komma från ett privat företag till ett kommunalt kan bli en omställning. Möjligen kan beslut ta lite längre tid än han är van vid.
– Man får nog ha mer tålamod. Men egentligen tycker jag om att ha tid på mig, så det kan passa ganska bra.
Han erkänner att när han väl bestämt sig och tackat ja till den nya tjänsten oroade han sig lite för det kommunala systemet.
– Men nu känner jag inte så!
Han konstaterar att han nog har ganska höga förväntningar på sig. Kommunen har varit utan fastighetschef ett bra tag. Det är stora ekonomiska värden att ta hand om.
– Men jag brukar ställa höga krav på mig själv så det blir nog bra.
Han hoppas att politikerna inser att kommunens fastigheter är ett viktigt område och att alla förvaltningar får vara med i den framtida utvecklingen.
På fritiden är det motion i olika former som gäller.
– Jag drabbades av en sådan där 40-års kris där jag upptäckte att jag inte var nöjd med mig själv, så då började jag träna. Nu är det en njutning att träna, både under tiden och efteråt. Det är en bra ventil när man är stressad.
Nu är Crister precis ny på jobbet:
– Japp. Nu är det bara att göra det bästa av det!
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (49 ST.)
ANNONSERA