Nyhetstips: 0321-262 31 red@ut.se
Växeln: 0321-262 00 ut.se@ut.se
Släkt & vänner 2011-05-13 | Uppdaterad 2011-05-13
En som har stort inflytande över Sveriges skolpolitik kommer från Timmele. Det är Anna Neuman. Hon är sakkunnig hos utbildningsminister Jan Björklund.
När hon studerade på Tingsholmsgymnasiet i Ulricehamn var det knappast yrkespolitiken som lockade.
- Jag gick naturprogrammet, säger hon. Efter studenten fortsatte jag vid Uppsala universitet och läste matte och fysik.
Under flera studieår var hon engagerad i studentkår, varav två som heltidsarvoderad, och kom att intressera sig allt mer för utbildningspolitik. I kåren arbetade hon med frågor som rör studenternas villkor.
Hon kom också med i universitetets styrelse och var engagerad på nationellt plan i studenternas intresseförening, SFS, och fick genom dessa roller en god inblick i utbildningspolitiken.
- Efter de två åren i studentkåren ville jag jobba mer med utbildningspolitiska frågor, fortsätter Anna.
Eftersom hon fattat tycke för Folkpartiets skolpolitik valde hon 2005 att gå med i detta parti, först via Liberala Studentförbundet, där hon kom att spela en aktiv roll.
Hon engagerade sig även i kommunpolitiken i Uppsala och blev invald i fullmäktige och fick dessutom plats i ett par nämnder.
Studierna fortsatte med statskunskap och nationalekonomi.
- Men jag hade ingen tanke på att ägna mig åt politik på heltid, säger Anna Neuman.
Under sommaren 2007 fick hon en tillfällig anställning som brevsvarare på utbildningsdepartementet.
Uppenbarligen gjorde hon ett gott intryck på Folkpartitoppen, för när Jan Björklund blev ny partiledare i september 2007 behövde han ytterligare en pressekreterare och valet föll på Anna Neuman.
Efter valet förra året avancerade hon till politiskt sakkunnig inom högskole- och forskningsfrågor.
Den sakkunskap som krävdes för denna position hade Anna skaffat sig genom sitt engagemang inom olika delar inom utbildningspolitiken och högskolesektorn.
I hennes nuvarande arbete ingår framför allt att bevaka omvärlden och med sitt kunnande utbyta erfarenheter med utbildningsminister Björklund, ävenså att hjälpa honom med underlag och talskrivandet.
Hon trivs med sin uppgift:
- Det är roligt att få jobba med det man brinner för, tycker Anna.
Att fortsätta med politik på heltid är hon dock inte säker på:
- Det kan var intressant, men det vill jag inte bestämma nu. Efter den här mandatperioden får det nog räcka. Då vill jag antagligen göra något annat ett tag.
Vad det kommer att bli säger hon sig inte veta just nu.
- Det går inte att planera för mycket, fastslår Anna Neuman.
Av och till, sådär fem gånger om året, nu senast under påskhelgen, byter Anna Neuman Stockholmsstressen mot lugnet hemma hos föräldrarna i Timmele.
Jag önskar att Anna fick mer inflytande med sin sakkunnighet eftersom Jan Björklund bedriver sin skolpolitik mer efter tyckande och det så kallade ?sunda förnuftet?, än efter vad den pedagogiska forskningen ger vid handen. Eller så bedrivs politiken efter just den sakkunnighet som finns tillgänglig i departementet, och då behöver en del folkpartister sätta sig vid skolbänken för att själva kunna möta de höga förväntningarna.
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (49 ST.)
ANNONSERA