Nyhetstips: 0321-262 31 red@ut.se
Växeln: 0321-262 00 ut.se@ut.se
Nyheter 2009-07-15 | Uppdaterad 2009-07-15
– Först trodde vi det var en hund, men när vi insåg att det var en varg kändes det lite läskigt, säger Petra Engberg från Hökerum.
Hon berättar att hennes sambo Mathias Johansson var ute i trädgården i tisdags kväll och rensade ogräs. När han tittade upp såg han en varg bara 20 meter från huset, som ligger nära sjön Tolken.
– Först trodde han att grannen skaffat hund men så filmade vi den och såg att det var en varg. Den hade långa smala ben och gick inte som en hund, utan lunkade och lufsade fram.
Petra berättar att vargen verkade ta det lugnt, tittade åt sidorna och gick mitt på vägen.
– Den satte sig till och med ner och bajsade utanför grannens hus, sedan fortsatte den på vägen mot Äspered, berättar hon.
Ett flertal personer har rapporterat att de sett en ensam varg under tisdagskvällen i trakterna kring Äspered och Hökerum.
Daniel Göök, länsstyrelsens rovdjursspanare berättar att vargen senast blivit sedd i Gällstad under onsdagsmorgonen.
Är det samma varg som alla sett?
– Med största sannolikhet är det samma varg. Det händer varje år att varghannar vandrar söderut för att leta tikar. De kommer troligen från Dalsland eller Värmland och hamnar ofta härnere. Men troligen fortsätter den sin vandring eftersom han inte lär hitta någon tik här i området.
Daniel Göök tycker det är viktigt att alla som ser vargen rapporterar det och fotograferar den.
– Det underlättar för oss att få ihop vargens rörelsemönster så vi vet om den är kvar i trakten eller har lämnat området.
Han tycker inte det finns någon orsak till oro.
– Vargar är oerhört skygga och brukar inte gå nära folk. Vi får hoppas att den inte ger sig på några tamdjur. Det kan ju vara bra att ha extra uppsikt på sina djur utomhus och se över sina stängsel, tipsar han.
Petra Engberg är lite kluven till hur hon känner.
– Jag tycker det är positivt med alla rovdjur och tycker att de ska finnas men visst är det läskigt med varg på så nära håll. Speciellt som jag ganska nyss fått barn och man inte vet om vargen dyker upp i trädgården nästa gång, konstaterar hon.
Ha,ha oerhört skygg, den stryker ju intill husen och brydde sig uppenbarligen inte om att det var folk ute i sina trädgårdar.
Varg som vänjer sig vid folk kan med tiden bli mycket farliga.
Dessa rovdjur är farliga och kan åstakomma stora skador på både vilt oc boskap och inte minst kanske hos människor.. Ta bort den så fort som möjligt så man kan gå tryggt i skogen..
förstår alla som är rädda om sina boskap och sällskapsdjur. ger den sig på dessa så kan man diskutera om avlivning. ska den ge sig på mäniskor får den nog bli väldigt trängd. älg och vildsvin är minst lika farliga i så fall.
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (49 ST.)
ANNONSERA