Planer på privat vårdcentral

– men jag driver inte frågan säger P O Lundgren

Ulricehamn 2010-03-16 | Uppdaterad 2010-03-16

För några veckor sedan gick Ulricehamns siste (?) privatläkare, doktor P O Lundgren ut och informerade sina cirka 3000 patienter att hans mottaning riskerade att läggas ner.
Nu finns planer på en privat vårdcentral i Ulricehamn.

FAKTA

Det som hittills gällt för privatpraktiserande läkare. Patienten betalar en patientavgift som på en vårdcentral. Läkaren har ett avtal med landstinget som fyller upp ersättningen. Därtill har läkarmottagningen också ett avtal med bland annat laboratorietjänster och röntgen.

– Privat vårdcentral är inte helt en korrekt benämning. Det är nästan undantagslöst större bolag som Carema, Praktikertjänst och några till som gör och har gjort de här satsningarna, säger P O Lundgren.
Det är nämligen en ganska stor satsning som en privat/bolagsfinansierad vårdcentral handlar om.
– Det rör sig om summor, kring 15-20 miljoner att dra runt en sådan satsning per år och handlar dessutom om ett anställningsförfarande med 15-talet anställda.
Anledningen till att flera hundra privatläkare i landet nu inte kan fortsätta enligt den modell man haft tidigare är det förslag som socialminister Göran Hägglund lagt.
I det förslaget dras ersättningstaxan till privatläkarna in och då finns inget utrymme kvar för deras existens.– Det som då återstår är att någon stor aktör med stora resurser, bedömer att det finns utrymme att driva en privat vårdcentral i Ulricehamn utifrån de normer som vårdvalssystemet anger, säger P O Lundgren.
– Personligen tror jag att det skulle vara möjligt i Ulricehamn, säger han.
– Det finns ett uttalat intresse för detta, men ännu så länge är det alldeles för tidigt för att säga hur det hela kommer att avlöpa. Skulle det bli en bolagiserad vårdcentral i Ulricehamn skulle vår verksamhet kunna ingå i denna större organisation. Men personligen har jag inga möjligheter att driva den frågan, säger han.
Alternativet för P O Lundgren är att lägga ner sin verksamhet som privatläkare.
– Om det inte finns utrymme för en privatfinansierad satsning finns enbart storlandstingets Västra Götalandsregions vårdcentraler i Ulricehamn och Dalum att välja på. Då kan man undra vilken valfrihet som erbjuds i Göran Hägglunds förslag, säger P O Lundgren.



Kommentarer

  • Aj då!

    Nu blir det väl tårar i allas ögon i U-hamn. En privat vårdcentral? Då blir det ju inte exakt lika för alla. Och kan inte alla få då ska man låta bli..


  • nedläggningar

    Ingenting är lika för alla idag. Många har en privatförsäkring och dem få direkt förtur på
    Carlanderska eller Spine Center Göteborg.I urskogen Ulricehamn vet man kansche inte om detta...


  • Lika för alla?

    Tror att du har missuppfattat situationen lite Kungen. Som PO skriver så är det främst kapitalstarka investerare som kommer att ta "marknaden". Dels är det fel, enligt mig, att riskkapitalister ska in i sjukvården, dels är det väl sådana som han som ska ha möjlighet att fortsätta sin verksamhet. Alliansens "valfrihet" ger jag inte mycket för. Dom som har gott ställt kommer alltid att ta sig fram i köerna. Är det så vi vill ha det?


Huvudnyheter just nu

Mest läst på ut.se


Sommarvikarier
Vi söker vikarier till flera av våra redaktioner. Du får arbeta i attraktiva tidningsmiljöer och inspirerande sommarlandskap. För samtliga jobb är kravet att du har någon form av journalistutbildning och /eller erfarenhet från redaktionellt arbete. Vi beh
Arrow LÄS MER
Medarbetare till MÖNSTERAVDELNINGEN
Vi söker nu en person till mönsteravdelningen i vår fabrik i Gällstad.
Arrow LÄS MER
Vi söker: Chark- & Delimedarbetare
Vi söker: Chark- & Delimedarbetare
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (48 ST.)
Arrow ANNONSERA