Nyhetstips: 0321-262 31 red@ut.se
Växeln: 0321-262 00 ut.se@ut.se
Nyheter 2011-04-01 | Uppdaterad 2011-04-02
Knappt har planerna på en andra ishall börjat ta form, förrän förslaget om ytterligare en har väckts.
– Vi måste tillgodose alla behov som finns, säger kommunalrådet Lars Holmin.
Turerna kring projekt Lassalyckan fortsätter. Den isyta som ska projekteras, enligt det ursprungliga beslutet, kommer att bli en fullstor ishall, till en beräknad merkostnad av 35-40 miljoner kronor.
Och nu, i elfte timmen, har förslag väckts om att uppföra en tredje ishall på samma område. Kommunalrådet Lars Holmin medger att frågan varit uppe för diskussion i det speciella ishallsutskott som bildats inom kommunstyrelsen och där både UIF Hockey och konståkningsklubben finns med som så kallade expertpåverkare.
– Det stämmer att vi har diskuterat en hall av arenastorlek och den skulle i så fall kunna utnyttjas för en mängd arrangemang. Eftersom Scandinavium i Göteborg ska rivas och ersättas kommer vi att kunna köpa hela byggnaden och montera upp den på Lasslyckan. Det gör att priset blir mycket lågt. Göteborgarna är beredda att sälja allt för 110 miljoner, och det är ett fyndpris.
Enligt Holmin kommer anställda på Ulricehamns energi att uppföra arenan.
– Ja, de har inte så mycket att göra under större delen av året, egentligen jobbar de bara under vintern, så tanken är den ja.
Det som har aktualiserat ytterligare en ishall är enligt Holmin ett klart uttalat behov.
– Redan i höstas, efter valet, kontaktades jag av ordföranden för Svenska curlingförbundet. Tydligen finns det en mycket lovande spelare i Hillared och han undrade om vi var intresserade av att locka hit henne. I det läget var det svårt att säga nej, så jag gav på stående fot ett preliminärt löfte om en ny hall. När jag sedan tog upp frågan med min kompis Mattias, var han med på tåget direkt.
Enligt Holmin är det viktigt att tillgodose alla intressen, i alla fall de som rör idrott och främst då is-sporter.
– Ja, jag tycker det. Vi har inte råd att missa den här curlingtjejen. I början kanske hon blir lite ensam i hallen, men jag tror curling kan bli en stor sport i Ulricehamn, större än vattenpolo och fridykning.
– Sedan får man inte glömma vår målsättning – 25 000 invånare på skridskor år 2020. Det målet känns nära nu.
Holmin är inte främmande för att öppna den tredje hallen för helt andra verksamheter:
– Absolut inte. Vi kan exempelvis skippa ett par omklädningsrum och flytta dit Stadsbiblioteket. Då skulle curlingspelarna kunna lyssna på musik eller se en dvd-film i pauserna. Någon kanske till och med skulle kunna låna en bok. Fast det måste bli ett väldigt kort lån eftersom pauserna inte är så långa.
För att finansiera den tredje ishallen är samtliga partier överens om att höja kommunalskatten med två kronor under en tioårsperiod.
Vilken underbar kommun vi bor i... asfalterade gångbanor, nya fotbollsplaner, flera ishallar mm. MEN vi har ju ingen fungerande företagskultur i kommunen! Är det inte bättre att satsa på saker där det kan ge arbetstillfällen = skatteintäkter. Nä ist drar vi på oss högre löpande utgifter som skall kompenseras med höjda skatter!
Hahaha nu sitter nog folket och kokar i stugorna!=)
Av allt jag funnit i tidningar idag, tar du Bosse hem priset! Magiskt kul haha
Riktigt kul, fyndigt skriven...april april!
Låter ganska osanolikt faktiskt, dessutom kom artikeln 1a april.... hmmm!
Aril...
Var du tvungen att göra det SÅÅ uppenbart? Fram tills hälften lät det sjukt trovärdigt!
...var väl ändå "25 000 invånare på skridskor år 2020". Visst vore det en slogan med slagkraft?
Ja, det är tydligen ett aprilskämt, men med tanke på fotbollsplaner, vissa hyreshustomter som närmast skänkts bort o lite annat smått o gott som förekommer i denna kommun, skulle det inte förvåna mig om de gör allvar av det!
Märker på sta'n att en och annan blev lurad av denna artikel... April, april... ;-) Montera ned Scandinavium och byggas upp av Ulricehamns Energi, fyndigt...
Då hade vi kunnat ha Ulricehamns Horse Showe där också.. finns mångs om önskar en ridhall till ;)
...varit Bosse Högborn själv som hade skrivit artikeln hade jag nog kunnat tänka mig att tro på det...
Men ett gott försök!
"Enligt Holmin kommer anställda på Ulricehamns energi att uppföra arenan.
? Ja, de har inte så mycket att göra under större delen av året, egentligen jobbar de bara under vintern, så tanken är den ja."
Der var nog den enda sanningen i den artikeln.
Trodde att aprilskämt skulle vara något som folk skulle kunna bli lurade av, som kan bli en snackis iaf över en dag. Detta är ju så uppenbart att det bara blir löjligt!! Tråkigt!!
Det sorgliga är att artikeln var tvungen att bli så övertydlig mot slutet. Det som framför allt gör att man förstår att det är ett aprilskämt är ju tanken på att flytta biblioteket. Det kommer nämligen aldrig att prioriteras i denna kommun, då är det betydligt mer troligt att politikerna bygger en ishall för en curlingspelare. Tyvärr.
...att hoppa på någon gång istället för Ulricehamns energi. Varför inte ta en vecka och "gå bredvid" så att du VET vad de gör, så slipper du massa trams-skriverier hela tiden!!!
Varför inte personalen på ICA, UT, Sparbanken eller linande varför just Ulricehamns Energi?
Varför skall alltid dom förlöjligas i idiotiska artiklar i denna löjliga tidning?
Aprilskämt? Icke. Snarare en välgrundad satirisk text. Hörde för övrigt att majoriteten av kf-majoriteten tänker konvertera till katolicismen. Ett uttalat skäl skulle vara att där kan man bikta sig och bli förlåten på raken.
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (49 ST.)
ANNONSERA