Tre skolor riskerar nedläggning

Nyheter 2012-01-16 | Uppdaterad 2012-01-17

Tre skolor i Ulricehamns kommun läggs ner.

Så ska kvaliteten i skolan höjas.

Förslaget läggs fram av beredningen för lärande.


FAKTA

Frågor och svar om förslaget

Varför föreslås nedläggning av tre skolor?
Främsta förklaringen är ett minskande elevunderlag. Men även i skolorna i Blidsberg, Timmele F-6, Hössna och Tvärred minskar elevunderlaget.
Varför föreslås just Dalum, Marbäck och Vegby läggas ner?
– Syftet är att samla eleverna i södra skolområdet i tre grundskolor, nämligen Tvärred, Gällstad och Hössna. I norra skolområdet samlas undervisningen till två grundskolor, nämligen Hökerum och Timmeles både skolor (F-6 och 7-9). Timmele skola blir alltså en sammanhållen F-9-skola.
Hur ska förändringen gå till?
– Sammanslagningen måste planeras noggrant för att kvalitetsmålen ska nås. Det ska ske i etapper beroende på att både lärare och elever finns i några skolor, medan vissa om– och tillbyggnader behövs i andra.
Hur presenteras förändringen?
– De skolor som inte läggs ner får funktionen av nya skolor, då arbetssättet vid dessa skolor anpassas till den nya situationen. Det blir alltså inte så att vissa skolor bara fylls på med ytterligare några elever.
Var ska eleverna i de skolor som stängs få sin skolgång?
– Eleverna i Vegby flyttas till Tvärred eller Gällstad. Enligt beredningen finns här kapacitet att ta emot samtliga elever som berörs.
– Eleverna i Marbäck flyttas till Ulricehamn och till Gällstad. Några detaljer kring hur detta ska ske finns inte. Troligen kommer viss om- och tillbyggnad att behövas.
– Eleverna i Dalum flyttas till Blidsberg och Timmele. Även här kommer troligen viss tillbyggnad behövas.
I Ulricehamn är situationen den omvända med överfulla klassrum och utrymmesbrist. Varför flyttas inte elever från skolorna i Ulricehamn till Marbäck, istället för vice versa?
– Det finns egentligen inget riktigt bra svar på detta. Vi bedömer inte det som realistiskt.
Personalförändringar?
– Det kan det bli. Det är inget som beredningen vägt in.
Ekonomiska konsekvenser?
– Heller inget som beredningen har vägt in. Men förändringarna innebär ökade skolskjutsar, samt om- och tillbyggnad av vissa av skolorna.
(Källa: Bygger på förslaget från beredningen för lärande om skolstrukturer utanför centralorten)

LäS MER

Det är skolorna i Marbäck, Vegby och Dalum som kan komma att stängas, om förslaget går igenom.

Eleverna i dessa skolor ska i stället gå i andra närliggande skolor.

Totalt berörs motsvarande cirka 225 elever i de tre skolorna.

Vikande elevunderlag är främsta skälet till förslaget. Med färre elever blir det svårt att upprätthålla kvaliteten i undervisningen.

Till detta kommer kraven i nya skollagen, som ska efterlevas fullt ut 2015. Dessutom ska lärarnas arbetssätt anpassas till de nya förutsättningarna, som anges i skollagen.

– Det handlar om att få möjlighet att jobba professionellt. Lärarna i dag gör visserligen ett jättebra jobb. Men med de nya kraven i skollagen ändras förutsättningarna, säger beredningsledare Birgit Andersson (FP).

– Kvaliteten i skolan är viktigare än att bevara vissa skolor. I vårt förslag försöker vi se till elevernas bästa, säger Birgit Andersson.

Är förslaget förankrat hos kommuninvånarna?

– Sett ur ett lokalt perspektiv inser vi att detta skapar oro. Sett ur ett helhetsperspektiv där elevernas bästa är i fokus, tror jag däremot att det finns ett stöd. Samhällena kan leva vidare även om skolor läggs ner, säger Birgit Andersson.

Kraven i nya skollagen gör att nedläggningen av de tre skolorna bör vara genomförd senast inför höstterminen 2015.

Förslaget överlämnades i måndags till kommunfullmäktiges vice ordförande Berit Frändås. Efter en formell överlämning i kommunfullmäktige väntar ytterligare beredning i kommunstyrelsen innan ett beslut i frågan kan tas.

Förslaget har redan lett till debatt inom den politiskt tillsatta beredningen. Där har två partier – centern och miljöpartiet – anmält avvikande uppfattning.

– Det har varit väldigt mycket diskussioner. I beredningen är vi eniga om att vissa förändringar behövs. Däremot har det visat sig att vi inte är eniga om det förslag som läggs fram, säger Birgit Andersson, beredningsledare.

Det är på uppdrag av kommunfullmäktige som beredningen tittat på hur skolstrukturen utanför centralorten Ulricehamn ska utformas.

Att inte Ulricehamn ingår i uppdraget beror på att situationen där redan är akut, vad gäller skolstrukturen. Den frågan har därför redan lyfts av kommunstyrelsen.

Birgit Andersson och vice beredningsledare Jan Forsman (S) poängterar att förslaget inte läggs i syfte att minska på kommunens kostnader.

– Det har enbart med kvaliteten i undervisningen att göra. Vilka ekonomiska konsekvenser förslaget ger är inget som vi tittat på, säger Jan Forsman.



Kommentarer

  • Kommer att granskas i detalj...

    Det här kommer det att bli debatt om ,,,jag lovar....


  • Låt bli Marbäcks skola!!!

    Att lägga ner Marbäcks skola var det dummaste några politiker föreslagit på länge. Var bara ca 4-5 år sedan skolan byggdes ut rejält med nya fina och fräscha lokaler som just nu används till förskola. Är det inte då bättre att använda dessa lokaler mer, vilket är fullt möjligt, än att lägga ner och bygga nytt någon annanstans? De inkompetenta politiker som kommit fram till detta förslag borde nog tänka till en extra gång. Och varför är det inte realistiskt att låta barn från Ulricehamn åka skolskjuts till Marbäck istället för tvärtom, det är lika långt bägge hållen och i Marbäck finns det lokaler att använda, vore kanon om de hobbypolitiker som försökt tänka till kunde svara på den frågan!? Låt bli Marbäcks skola!


  • Idioti

    Förstår verkligen inte politikerna att det innebär katastrof för de tre samhällena? Eller spelar dom bara dumma? De barnfamiljer som bor i byarna kanske bor kvar ett tag, men det lär ju inte flytta in några nya om det inte finns några skolor. Idrottsföreningarna kommer inte att ha några ungar i sin verksamhet. Värdet på våra villor kommer att rasa, snart bor bara medelålders och gamlingar kvar som inte kan sälja sina hus utan att stå med enorma skulder eftersom de köpt huset medan byn levde. Byn är "död".

    Att det inte har med ekonomi att göra är ju bara skitsnack. det är klart det har.

    Förresten! Kolla upp hur de barn som lämnar år sex i dessa skolorna står sig kunskapsmässigt i jämförelse med barnen i Ulricehamns skolor. Jag kan ta gift på att de har bättre kunskaper med sig när de börjar högstadiet.

    Nä, förslaget är så urbota dumt så att det kan inte vara sant, puh, å det var ju skönt.


  • överfulla klassrum

    Fruktansvärt att dem gör så överfulla klassrum så flyttar dem mer elever dit hur tänker man då. Jag har ett barn som går i Vegby skola tänker inte tillåta mitt flyttas till gällstad eller tvärred jag får flytta till stan det är så politikerna vill ha det jag vet vad jag skall rösta nästa gång fy vad dåligt.


  • Bidrag

    Jag förstår inte hur allt går ihop.
    I kommunen bor ca 23000 personer och av dessa bor ca 9000 i Centralorten.
    Då bor ca 14000 personer på landsbyggden.
    Vi som bor på landsbyggden får bidrag från länstyrelsen för att det ska finnas en levande landsbyggd i Ulricehamns kommun.
    Vist verkar det konstigt?
    Jag förstår att det kan saknas viss kunskap på de mindre skolorna men låt då lärarna åk till eleverna då.


  • Vegby skola

    Nu får mitt barn gå upp 15-20 minuter tidigare för o hinna med bussen till gällstad skola annars hade hon 100 m till vegby skola vilken idiot har kommit på o lägga ner skolan skall alla bo i stan eller ?


  • Reagera

    Nu hoppas jag verkligen att vi alla reagerar på denna nedläggning. Den kan omöjligt ge bättre kvalitet, möjligen sparar man pengar.


  • Satsa på Marbäck skola!

    Blir trött på kommunens oförmåga att planera utifrån ett helhetsperspektiv, vilket också leder till ett slöseri med skattemedel. Förutsättningarna är 1. Kommunen vill växa till 25000 inv 2. Kommunen vill värna landsbygden 3. Marbäck är en attraktiv ort med sjökontakt och lagom cykelavstånd till Ulricehamn (banvallen) 4.Skolan i Marbäck är modern men saknar elevunderlag. Den naturliga lösningen är att kommunen planerar för nya bostadsområden i Marbäck (villor, lägenheter), förslagsvis närmare sjön. Detta skulle helt klart locka barnfamiljer att flytta till Marbäck. Elevunderlaget är därmed säkrat!


  • Ok!

    Då får man nog tillsätta fler tjänster på tekniska så det eventuellt kan bli ordning på skolskjutsar. Som läget är detta läsår så vet man inte riktigt när bussen hämtar barnen på morgonen och någon busskur vid den centrala upphämtningsplatsen för barnen, är väl för dyr att skaffa dit överhuvudtaget.


  • Idioti

    Att lägga ner skolor efter att man satsat på bättre fotbollsanläggningar än allsvenska lag till en stad som bara har korplag är idioti,kan vem som hellst bli politiker och sabba för en hel generation? älskar iof fotboll men dom som blir bäst har knappt en riktig boll att spela med så varför ska det behöva kostas på så in i h-vete?? skärpning!


  • Många frågor kräver svar

    Exakt vad står det egentligen i den nya skollagen? Varför skulle inte de små skolorna kunna hålla kvaliteten? Hur ger man på detta sätt möjlighet för lärarna att "jobba professionellt"? Är det oprofessionellt att arbeta på landsbygden? Är det inte redan bevisat att våra barn får en bättre utbildning i små klasser med en mer personlig kontakt med lärarna? Varför är det "inte realistiskt" för barnen i Ulricehamn att ta bussen till fina skolor på landsbygden när det är vardagen, och fullt realistiskt, för ett stort antal barn på landet idag? Jag hoppas att våra politiker besvarar alla frågor innan beslut fattas denna gången.
    Men antagligen skall väl de som valt att bosätta sig på landet återigen bestraffas för detta.


  • Vegby skola

    We just moved to the village of Vegby from a foreign country of Europe. One of the reasons we moved to Vegby is that we have a förskola and skola (Vegby skola) in walking distance from our house. It would be very sad if now the decision would be made to close this particular school down.


  • Vegby Skola

    'In our proposal, we try to ensure the students best' That's the argument they use. Well dear politicians, as a mother I prefer my child to WALK to school. I think that's a great addition to quality of life. Which is from a 'Holistic' point of view much more worth then a theoretical better quality of school. Then they say 'Communities can live on even if the schools closed down'. Well, mrs politician, I can assure you, being a young family, that we wouldn't have picked Vegby to built our live in, if there wouldn't have been a school. It is essential to a vivid community life! I suggest you find money elsewhere and leave this villages in peace. And if your concern is the professionalism and quality of education, I think investing is a better answer then pulling out the plug.


  • Modiga politiker

    Bra utredning. Det går inte att sätta likhetstecken mellan liten skola och bra skola. Kommentarerna i UT är snarare är ett tecken på att man inte kan/vill inse de brister som vi ser i små skolor med vikande elevunderlag. Svårigheter att rekrytera lärare. Mobbning. Även vuxenmobbning. Utanförskap. Ovilja att ta tag i svåra frågor pga "närheten". Har vi inte redan sett alltför många exempel på detta i vår kommun? Kölaby skola, Älmestads skola, Marbäcks skola. Det finns ett grupptryck i de mindre tätorterna som blir tydligt när frågor likt dessa kommer upp på bordet. Den som har en avvikande mening hamnar snabbt i kylan. Vi har inga avstånd i Ulricehamn. Jag tror detta är ett betydligt större problem för föräldrarna än för barnen. Våra skolor skall erbjuda barnen optimala förutsättningar. Det är det allra viktigaste.


  • Tänk omvänt istället

    Om det nu är så få barn som går i dessa skolor, vore det väl en bra idé och låta barnen i Ulricehamn bussas ut till Dalum, Marbäck och Vegby så skolorna blir fullbelagda. Sedan kan våra duktiga (?) politiker slå sig för bröstet och säga att de utvecklar landsbygden.


  • Fråga

    -Samhällena kan leva vidare även om skolor läggs ner, säger Birgit Andersson.

    Vill Birgit Andersson vara snäll och svara på hur vi i Marbäck, Vegby och Dalum ska kunna leva vidare utan skola i ett samhälle?

    Tack Roger för en bra insändare, den säger allt!


  • Bevara småskolorna!

    Jag blir så arg och besviken på "beredningsgruppen" som har gett detta idiotiska förslag. För ca 15 år sedan flyttade vi från en annan kommun till det trevliga lilla samhället Dalum. Härligt tyckte vi med närhet till natur, sjö, bank, affär, skola och förskola. Vi gillade tanken på att våra barn skulle få gå i en liten skola med ca 100 elever där det oftast blir en god kontakt mellan elever och personal. Vi har två barn där den ena nu har gått färdigt i Dalums skola och har alldeles utmärkta kunskaper. Så varför tror man att det skulle ha varit bättre om han gått i en stor skola? Vårat andra barn går fortfarande i Dalums skola och både vi och hon är väldigt nöjda med den utbildning hon får. Så nu undrar jag finns det forskning som visar att elever på små skolor har sämre kunskaper eller mår sämre än elever vid större skolor? Jag är inte intresserad av vad den här inkompetenta gruppen tror, utan vill ha dokumentation som visar att det faktiskt är så. Vad kommer att hända med vårt lilla samhälle om skolan stängs? Hur går det för de näringsidkare som finns här när alla barnfamiljer och på sikt även andra lämnar en döende landsbygd? Jag förstår heller inte tanken på att "stadsbarnen" inte kan åka buss ut till landsbygdsskolorna istället för tvärt om? Jag undrar också vad Birgit Andersson menar med "elevernas bästa". Om det finns en väl fungerande skola och barnen kan promenera till den så tycker jag att det verkar betydligt bättre än att bussas runt till olika ställen och gå i en skola som vi ännu inte vet något om!Att skollagen kräver detta är riktigt skitsnack! Det spelar ingen roll om skolorna är stora eller små, det behövs utbildad personal i båda fallen och hur det kan bli "bättre för eleverna" att vara 30 i en klass istället för 15? Om det är något som behöver göras så är det möjligtvis att fortbilda den personal som finns på skolorna så att alla skolor får den behörighet som krävs! Ni har till 2015 på er!!Går det här förslaget igenom kommer jag att börja titta på hus och arbete i andra kommuner, för vem vill bo i en kommun där bara de centrala delarna ska leva?


  • Värdens bästa skitkommun!

    På tal om kompetens, vad har beredningsgruppen för kompetens? Jag tycker de verkar vara helt okompetenta! Hur tror ni att Ulricehamns kommun ska nå 25 000-målet när ni plockar bort förutsättningarna för alla som bor på landsbygden? Vem vill flytta till ett samhälle utan skola? Inte någon barnfamilj i alla fall...
    Varför bygga nya skolor i stan när det finns plats i befintliga skolor på landsbygden? Använd de lokaler vi har, kanske till och med någon flyttar från stan till landet...


  • Avstånd?

    Från Marbäck skola till Fridkulla tar det 5 minuter med bil om man kör lagligt. Varför inte räkna Fridkulla till Marbäck från och med nu? Det skulle lösa problemet med för stora klasser i centralorten både för skolorna och förskolorna och det tar inte längre tid att köra för föräldrarna. Skolskjutsfrågan blir ju den samma oavsett vilket håll man åker ifrån. Bara en tanke!


  • Samhällsslakt

    Politikerna borde väl ha så mycket vett att de inser att samhällena sakta dör utan en skola?
    Det lär ju knappast flytta in några barnfamiljer eller blivande i framtiden.

    Vart finns de fakta som säger att en liten skola håller sämre kvalitet? Skulle tro att i den verklighet vi vanliga döda lever i är det precis tvärtom.

    Och vad hände med miljötänket våra fina politiker alltid håller så högt? Gör en kalkyl över de ökade utsläpp som detta förslag ger och redovisa för allmänheten.

    Att satsa astronomiska summor på idrottsanläggningar i centralorten går fint men inte ett öre på det viktigaste vi har ute på landsbygden. Man tror ju inte det är sant.


  • Återigen

    Så visar dessa så kallade politiker sin inkompetens när det gäller skolfrågor och de ser tyvärr inte till våra barns , familjer och småsamhällenas bästa.
    Det är dags att allmänheten öppnar ögonen och ser vilka de röstat fram. Det är en stor skam att stänga småskolorna , skeppa ut eleverna från Ulricehamn, ut till de skolorna där det finns "vikande" elevunderlag. Och varför Birgit Andersson skulle INTE DETTA vara realistiskt ?, är det skillnad på var man bor i kommunen, vi betalar också skatt , eller ?
    Kostnaden måste bli mindre då de slipper bygga ut skolorna i Ulricehamn osv, kostnaden för skolskjutsen måste bli detsamma vilket håll man än kör. För det är väl ingen skillnad från vilket ställe man bor på i kommunen , eller är det det Birgit Andersson ?.
    Undra var "våra" så kallade polititikers barn och barnbarn bor, gissningsvis INTE i de samhällena som politikerna planerar att ta död på.
    Måste man som lärare bo i Ulricehamn för att kunna jobba "professionellt", som Birgit Andersson påtalar, det är ingen dålig sågning hon och sina gelikar gör.
    Ge den ökningen av kostnader som detta kommer att bli istället till de lärare som idag gör ett bra jobb runtom i kommunen, för ökade kostnader kommer det bli, vidareutbilda dem, ge dem de resurser de behöver, eleverna får "professionella" lärare (eller hur Birgit Andersson med gelikar ?) , eleverna får gå kvar och samhällena får leva.


  • Hur tänkte de här då.....???

    Som relativt "nyinflyttad" till denna kommun blir jag rätt betänksam när jag läser om alla mindre skolor som läggs ner, och jag ser verkligen inte fram emot att behöva sätta mina framtida barn på en överfull skola inne i Ulricehamn, som tur är dröjer det tills dess så kanske är läget ett annat då..... Har själv gått på en liten byskola och skulle lätt välja det till mina barn framför en skola med flera hundra elever! Om nu det är så trångbott i stadsskolorna, varför inte utreda förslaget om att låta stadsbarnen åka till Marbäck etc, låter mkt vettigare än att tränga ihop ännu fler elever i redan fyllda lokaler. Varför skulle inte det vara ett realistiskt förslag? Det spelar väl ingen roll "vilket håll" skolskjutsarna går på, dessutom verkar det som om de omtalade skolorna har fräschare lokaler än skolorna i stan.... Det kan inte bara vara de bosatta på landsbygden som ska anpassa sig hela tiden! Vill man leva upp till visionen 20 000 invånare får man nog tänka till lite, med det rykte som Ulricehamns stadsskolor har i dag hade jag om jag haft barn i skolåldern inte flyttat hit!!!


  • Tänk eftr

    Förstår att det upprör många, men i bland måste man ta svåra beslut. Det finns en smärtgräns hur små skolorna får bli. Jag tror politikerna har bra statistik på födelse antal. Det finns inte hur många duktiga lärare som helst, speciellt inte nu när högre krav ställs på kompetens. Tråkigt men Jag tror att det är ett bra beslut för framtiden och ni som tvivlar det är inte så farligt att barnen får lite avstånd till skolan, förr fick vi gå långt.


  • Större klasser

    Vad anser de föräldrar i de skolor där barnen kommer att gå istället? Vill de att deras barn ska gå i större klasser och på så sätt riskera att deras barn "försvinner" i mängden. För det är väl knappast meningen att de lärare som nu jobbar på de olika skolorna kommer att få följa med just sina elever?!


  • Öhöö...

    Börjar förstå nu. Politiker in, sunt förnuft ut.
    + & - helt borta.
    Vi har fina idrotts anläggningar ute i bygden som står till stor del outnyttjade.
    Det är ju inte realistiskt att Ulricehamnarna ska behöva åka till Marbäck, Hössna eller Timmele och använda dessa. Nej vi bygger oss nytt istället, långt över vad våran ekonomi klarar av. Självklart ska Vistavallen ersättas för den så viktiga motorvägen, men man kanske kunde byggt med sunda förnuftet och tagit det i etapper. Så som ekonomin tillåter. Dagarna efter invigningen står det i tidningen om den hårt ansträngda budgeten. Dags att skära ner i skola och omsorg!
    Det är inte realistiskt att köra Ulricehamns barn från överfulla skolar till nyligen renoverade skolar som ex. Marbäck, Timmele, Dalum. Men det ÄR realistiskt att göra tvärtom!
    Är det bara jag som inte får ihop resonemanget. Vad är det i den nya läroplanen som gör småskolorna odugliga? Hur kan man tro att lärandet och kompetensen kommer att öka hos barnen när de pressas ihop i större klasser. De som redan har det jobbigt i skolan kommer antagligen få det än mer besvärligt. Precis som det här samhället går ut på nu förtiden. Slå på den som redan ligger ner. Var är hjälpen i detta??
    Nej det enda viktiga för våra politiker nu verkar vara: HUR blir vi 25000 invånare??
    Ska alla dessa "önske" invånare bo inom Ulricehamns tätort? För på landsbygden vill ju ingen bo...
    Vad har hänt med våra skattepengar som räckte till en levande stad och en levande landsbygd innan? Höga löner, fallskärmar...
    Är det inte dags att ge våra politiker en spark där bak, och plocka in några ledande företagspersoner i kommunen på dessa platser. Är övertygad om att där finns både sunt förnuft och + & - kunskap.


  • Bästa som hänt

    Till Hasi, vad jobbigt för din dotter att gå upp 20 minuter tidigare? låter som hela världen går under.
    Varför inte spara in pengar så vi kan satsa på den usla utbildningen som förtillfället är i akt? Tycker ni seriöst att det är bättre att vi har kvar tex vegbysskola med ynka 60 elever?
    Snälla medmänniskor sluta vara så rädda för förändring.
    Getting lost will help you found yourself.


  • Fredriksberg och Fridkulla

    Låt barnen på Fredriksberg och Fridkulla åka till Marbäck.
    Det är ju redan överfullt på Bogesundsskolan och Ulrica.


  • fy fan

    styrande politiker har bränt hela budgeten på 140 milijoner på en jävla fotbollsplan och nu ska det sparas. blir så in i helvete arg när allt det viktiga skola och vård får skit hela tiden. Bussa ut politiker till lediga lokaler på landsbygden så vi kan göra om deras lokaler till tex bibliotek eller musikskola...


  • Att säga och att göra är två vitt skilda saker

    Jag hörde nyligen i något nyhetssammanhang att det är en politisk ambition att landsbygden ska vara levande och få bättre förutsättningar att bidra till Sveriges tillväxt och utveckling, både ekonomiskt, kulturellt och socialt. Att den ambitionen finns i Sverige verkar initiativtagarna till förslaget ha missat helt och hållet. Som andra kommentatorer har skrivit tidigare här så är förutsättningen för att någon över huvudtaget ska vilja bosätta sig på landsbygden att det finns tillgång till skolor, affär och bra kommunikation till tätorterna.
    En grundförutsättning för en levande landsbygd är ju att det finns en bofast befolkning och sysselsättning för denna. Ambitionen som påstås finnas i Sverige går så att säga i totalt motsatt riktning med hur man nu handlar. Det är lätt att säga en sak, men svårare att handla därefter.

    "Kvaliteten i skolan är viktigare än att bevara vissa skolor. I vårt förslag försöker vi se till elevernas bästa, säger Birgit Andersson". Elevens bästa bör vara att man får den hjälp och stöttning man behöver i skolan, att klasserna inte är för stora och att varje individ känner sig sedd. Jag har tyvärr ingen statistik som underbygger mina kommande påståenden utan de är baserade på egna erfarenheter och antaganden. Jag har själv gått i Dalums skola och är också uppväxt i det lilla samhället så jag vill inte på något sätt ge sken av att vara objektiv, däremot vill jag påstå att då vi från "landsbygden" började gymnasiet och blandades med stadsborna var våra kunskaper inom många områden (inte minst språk) märkbart bättre än de som kom från Stenbock.

    Jag vill också påstå att jag och mina klasskamrater under lågstadiet och mellanstadiet alltid fick den individuella hjälpen vi behövde och var det något som hade svårt för vissa ämnen så gavs extra stöttning. Hade klasserna varit större torde detta inte varit möjligt i samma utsträckning. Jag har också hört av vänner från Ulricehamns tätort där de anser att de inte fick den hjälp de behövde eftersom det var rörigt och stökigt periodvis. Nu tror jag iofs att klimatet i alla skolor i Ulricehamns kommun är och har varit förhållandevis bra om jämförelse görs med övriga riket och att svartmåla skolorna i Ulricehamn tätort leder troligtvis ingenvart.

    Jag tycker bara att Birgit Andersson och Jan Forsman är skyldiga oss en förklaring till hur kvaliteten ökar om skolor läggs ner. Varför skulle resultat höjas med anledning av att man klumpar ihop så många elever som möjligt på samma ställe? Och hur ska landsbygden kunna växa och vara levande om man tvingar den bofasta befolkningen därifrån?


  • Bra initiativ

    Ni folk på landsbygden borde börja inse att det är avfolkningsbygd och om ett antal år kommer den vara död precis som ni förutser. Bättre att satsa på stan riktigt trevligt att se nya fina lassalyckan.
    Flytta till andra kommuner om ni är så missnöjda med Ulricehamn, eller flytta in till stan. Fast det har ni kankse inte råd med? Möjligtvis har ni varit lata i skolan och inte skaffat er utbildning?


  • Idioti!

    Detta är fullständigt galet! Ska vi utöka klasserna i U-hamn, som redan är överfulla med stökiga barn? Lärarna kan ju knappt ta hand om dom som det är nu!
    Va och besökte skolgården i höstas, gap, skrik och ungar som står och slår varandra, mobbning, unge som hoppar och måttar slag mot lärarens ansikte m.m!
    Jag var jätte chockad när jag gick där ifrån! Och hit vill politikerna att mer barn ska få komma? Hade gärna låtit mina barn gått ute på landsbyggden i stället för i stan!!

    Lärarna har ingen kompetens säger ni? Nä det klart eleverna får ju göra vad dom vill idag, säger lärarna ifrån på skarpen är de olaga hot eller misshandel! Nä ge tillbaka lärarna lite mer fria tyglar, så ungarna får respekt för dom igen så har ni nog Sveriges mest välutbildade ungdomar sen!!!


  • Svar till Jan Thuresson

    Är det någon som påstått att utbildningen är usel??? Skulle inte tro detta. Det är ju bara att titta på nationella proven om man är intresserad över att skaffa belägg för sina kommentarer. Är absolut inte rädd för förändring men rädd för människor som kläcker ur sig idiotiska saker i tid och OTID!! Att det blir konsekvenser av nedläggningar begriper väl gemene man... Försök tänk till innan du uttalar dig nästa gång!


  • besviken..

    Detta är tragiskt, att stänga ner skolorna runt om i kommunen. Jag kan utge mig själv som ett levande exempel på att detta kommer fördärva Vegby, Marbäck och Dalum då min stora plan var att om något år flytta från staden till Marbäck, köpa mig ett hus och bilda familj, för Marbäck har (hade?) en förskola och en skola för att mina framtida barn skulle slippa åka buss redan vid 6 års ålder. Men när man hör dessa planer, ja då ändrar man sig, det bästa blir kanske att stanna kvar i stan, barnen kommer ändå bli inslussade i överfulla klassrum med stök och stoj. Vad sägs om en lärare på 30-40 elever? Hur ska läraren kunna hålla koll på hur eleverna utvecklas, om någon behöver extra hjälp med något? Jag gick själv i Marbäcks skola, och vi var LAGOM stora klasser, visst gick 3orna med 4orna och 5orna med 6orna, men vi var runt 20 elever vilket var precis lagom för både elever och lärare. Man behövde inte sitta en halvtimme och vänta på hjälp. Jag har också gått i större klasser genom högstadiet och gymnasiet, där var det svårare att få hjälp, vilket gjorde att betygen dalade sakta med säkert, man hann int med på lektionerna när man väntade på hjälp långa stunder. Jag kan också slå vad om att jag inte är den enda som har någon liten tanke att flytta till landsbygden när det är dags att bilda familj, och jag är absolut inte den enda som avskräcks när skolor läggs ner. Byarna kommer inte att överleva utan skolan, för att öka antalet barn i skolorna, bygg då lite lägenheter runt om i landsbygden, istället för staden, det finns några få lägenheter, men tänk hur många som inte kan köpa hus och ändå vill bo på landsbygden, finns det då tillräckligt med lägenheter?
    Det värsta argumentet är detta med kvaliten, "Tre skolor i Ulricehamns kommun läggs ner. Så ska kvaliteten i skolan höjas." Jag tror inte en sekund på att ett överfyllt klassrum som har högre kvalitet än de mindre skolorna där eleverna faktiskt får hjälp när de behöver det!

    "Varför flyttas inte elever från skolorna i Ulricehamn till Marbäck, istället för vice versa?
    ? Det finns egentligen inget riktigt bra svar på detta. Vi bedömer inte det som realistiskt." Nej såklart detta inte är realistiskt, staden kan inte krympa för att landsbygden ska kunna blomstra, i detta fall får tyvärr landsbygden klara sig själv så bra den kan.

    Det är dags att politikerna i denna kommun börjar fundera på vad de kan göra för att få kommunen att blomstra, inte dö ut! Fotbollsplanen är ett exempel, vad ska vi ha den till? Höjd skatt för oss som bor här, majoriteten av oss spelar inte fotboll, majoriteten av oss kommer aldrig att nyttja fotbollsplanen som vi nu får betala för. Om nu höjningen på skatten hade varit för att rädda våra barns utbildning hade det varit mycket lättare att acceptera mindre pengar i kassan hemma, men inte för en fotbollsplan! Man börjar fundera på vad som kommer hända med denna kommunen...

    Jag är otroligt besviken på detta förslaget!


  • Intressant!

    Jan Thuresson, jag är på din sida! Synd att någon måste gå upp 20minuter tidigare! Stackars barn!
    Slå ihop Marbäck och Vegby? Låt Dalum åka till Timmele eller Blidsberg?
    Jag har åkt skolskjuts ca 15min till skolan 1an till 6an och jag lever än!

    Kan förstå att Marbäck reagerar som har en ny och fräsch skola!
    Men 60 elever i Vegby det borde alla förstå att det är ganska lite!

    Väldigt tur att många av folket som skriver kommentarer här inte arbetar som politiker (hoppas jag)!
    Kalla folk idioter så fort det kommer ett förslag som inte passar!
    Tror att kommunen kommer med en bra lösning!


  • Barn med särskilda behov!

    Det finns barn som placerats på Marbäcks skola för att de är i behov av att gå i en skola med få elever. Hur har man tänkt att göra i framtiden när dessa små skolor med få barn ej längre finns? Finns bara ett svar på den frågan, låtsas att de inte finns en vacker dag kommer de att ha gått ur skolan.


  • Bra beslut

    Det är ca 5 km mellan Vegby och Gällstad samt mellan Dalum och Timmele. Det är 2,5 km från Villastaden till t ex Ulrikaskolan. Fullständigt orimligt att det ska finnas tre skolor i tre orterna Dalum, Timmele, Blidsberg med fem km mellan varje ort. Eller att det ligger en skola i Vegby - mellan Tvärred och Gällstad. Endast fem km från Vegby till Gällstad. Bra beslut!!!


  • Helt logiskt

    Elevunderlaget minskar på landsbygden. Folket minskar över lag och det lär knappast heller ske någon tillväxt på längre sikt.
    Det är helt realistiskt att denna utveckling sker. Bättre att satsa pengar på stan.
    Sedan ska ni stackars lantbor inte ta det så personligt, politikerna föreslår det som de anser gynnar kommnunen mest.


  • Som vanligt struntar dom i oss!

    Vi som bor utanför tätorten gör det oftast av en anledning. Vi vill inte bo i en stad, hur fjuttig den än må vara! Jag vill att mitt barn ska ha en trygg barndom på "landet" och det är inget fel med att gå i en mindre skola. Ni mer eller mindre "tvingar" folk till att dra sig närmare tätorten genom att lägga ner allt som finns utanför...tänker närmast på post och bankkontor, distriktsmottagningar, bibliotek, och nu skolor...igen. Jag hoppas att alla berörda ger sig ut för att stoppa detta vansinne, alla oberörda också för den delen, för nästa gång är det kanske eran tur. Politiker visar än en gång sitt folkförakt och det ska kommas ihåg tills nästa val...lita på det!!!


  • Bra Mats

    Låter som ett bra alternativ,låt barnen som bor ca 5 km från Marbäck börja ivår skola,så ska du få se på gnäll i från stadsborna som inte kan köra sina barn någonstans för att det är jobbigt..
    Nä jag hoppas dom startar en friskola istället,det vore något....


  • Politisk kampanj mot småskolor

    Många glesbygds kommuner får stora pengar i statliga utjämningsbidrag för att kunna täcka merkostnaderna för små skolor och skolskjutsar.Dessa pengar vill man gärna använda till andra projekt. Därför pågår nu skolnedläggningar i många kommuner, även tex. i Svenljunga.Där vi håller på med en namninsamling och förbereder för en folkomröstning. www.hacksvik.se Kolla ocksåUlricehamns budget och begär att få pappren på bordet . Kämpa på ! Det är alla barnen värda.


  • Engagemang

    Vad härligt med allt det engagemang som förslaget inneburit. Debatten har skapat en bro som bygger på ett värdesättande och ett närmande mellan skola och samhälle.


  • Bra beslut

    Som skrivet var. Detta är helt klart ett större problem för barnens föräldrar än för barnen själva. Barnen har inget mot förändringarna.


  • Idioti

    Jag tycker att Roger Larsson ska tänka efter lite innan han kallar Ulricehamns barnen dummare eller mer obildade än till ex Marbäcks barnen.Och är det värdet på ditt hus eller barnen du är orolig för? Själv klart idioti att lägga ner dom mindre skolorna i vår kommun.


  • Varannan skola

    Förr i tiden, när mina föräldrar växte upp, fick de bara gå i skolan varannan dag.
    Snart får barnen i Ulricehamns kommun bara gå i varannan skola...


  • tack och lov!

    Just nu sitter jag med glädje i hela kroppen över att vi flyttade ifrån Ulricehamns kommun. Detta har kommunen lyckats med så bra Lassalyckan, försäljningen av sporthotellet och nu ska landsbygden bort...


  • svar till Jan Thuresson och Mats Tippås

    Ja Jan hela världen går under när det blir sämre för mitt barn, och det är inget fel på utbildningen.Även när det finns 60 elever på en skola det är bara positivt, de lär sig desto mer. Har du funderat på hur vegby skulle se ut om dem lägger ner skolan inga barnfamiljer flyttar hit, vi vill ju inte ha ett dött samhälle där är skillnaden mellan dig och mig. Till Mats tippås Det finns dagis i vegby också kanske vi ska lägga ner det med eller hur tänker du vem vill bo i vegby då. Nej just det kanske befolkning i vegby skall flytta till gällstad eller tvärred så kan vi göra en stor fotbollsplan av vegby hehehe. Undrar ibland hur folk tänker om det är 5km till gällstad så vad? Det är bättre med 100m till skolan än 5km det förstår du väl.Ingen vet bättre än föräldrarna om sina barn hade det varit bra för våran barn så hade vi inte protesterat. Till en som skrev att om det inte passar så får vi flytta till stan eller annan kommun till honom vill jag säga bara tänk om alla från landsbyggden skulle flytta till en annan kommun hur skulle ulricehamn se ut jo lite mindre än vegby heheh tänk innan du skriver.


  • MINA BARN DÅ?

    Sluta med dessa dumheter,tack. När jag får barn ska dem växa upp i Marbäck och gå i Marbäck skola, precis som jag gjorde, för jag hade det fan bra där. Jävla politker.


  • Vallöften?

    Härligt med politiker som håller sina löften. Hur lät det nu igen? Satsa på skola och...
    Nu skall motsvarande 4 program bort från gymnasiet. Och det är inte bara ett förslag. Det är klubbat och klart. Och nu detta? 3 småskolor skall bort... Lita på politiker? Varifrån kommer ordet politikerförakt? Nu tror jag att jag förstår.


  • antingen eller...

    Då var det dags igen. Engagerade medborgare, protestlistor, knutna nävar (i fickan)
    Tror du att det hjälper?
    Varför inte prova en ny approach? Om du nu menar allvar med ditt engagemang för skolan.
    Gå med i ett befintligt politiskt parti. Se till att vara ?representaten? i den representativa demokratin.
    De är fritidspolitiker i denna kommunen, utom en eller två. Du kommer klara dig bra.
    Baka lite bullar, sälj lotter och tryck igenom din agenda i ditt valda poltiska parti.
    Det har gjorts förut och kommer göras igen.
    Det är faktiskt antingen eller som gäller. Antingen fixar du det innan 2014 eller skriver du på en protestlista och ser skolan läggas ner.


  • Till våra politiker!

    Jag tycker att Lars Holmin och kompisen Mattias Josefsson ska sänka sina löner på 50-60 tusen kronor i månaden till hälften. Min lön betalar er (skatten) vi medborgare är era chefer ni är inte våra chefer om ni tror det, sköter ni er inte ska ni bort i nästa val. Roland Karlsson är inte ett dugg bättre sänk din lön också och ta ansvar för vad ni har gjort. Ni brände hela budgeten på fotboll som nyttjas av 500-600 personer. UIFK är inte Elfsborg och de är dessutom ägda av näringlivet inte kommunen. Skola och omsorg går alltid först.
    Ni troll som skriver här fortsätt med det, är mycket underhållande att läsa er syn på oss andra :)


  • Bra !!

    Jag tycker det är bra att vi har allt i Ulricehamn.
    Tänk på att era barn kan stanna och använda lassalyckan utan att ni behöver köra era barn fram och tillbaka.
    För det var ju inte heller bra att de gjorde en fantastisk fin anläggning I ulricehamn.
    Lägg nu alla pengar som komunen sparar på att utöka antalet aktiviteter på lassalyckan.


  • Läst men inte förstått

    Ytterligare en beredning i Ulricehamn som inte förstått sitt uppdrag!


  • Vannsiningt att före slå skolnedläggelser

    Det är helt otroligt att det finns politiker som föreslår nedläggning av skolor allra hellst som alla små skolor redan är nedlagda. När alla vet hur viktigt det är för våra barn att få gå i en liten trygg skola nära hemmet de första skol åren. De som inte har fattat vad som händer med ett samhälle när skom skolan läggs ned, saknar all form av verklighetsförankring. Alla beröda kämpa för era skolor i ert samhälle.
    Det finns fortfarande politiska företrädare i kommunfullmäktige som vill ha en bra skola i vår kommun i santliga skolor.


  • Svar till kungen

    Missförstå mig inte.
    Givetvis är inte barnen från Ulricehamn dummare än andra barn. Vad jag menar är att förhållandena i en liten skola gör att barnen har bättre förutsättningar att lyckas nå uppsatta mål.

    Givetvis är jag orolig för värdet på huset men det är inte det avgörande. Både min fru och jag är uppväxta i Ulricehamn. När våra barn var små i början av 90-talet gjorde vi ett aktivt val att bosätta oss i Marbäck. Vi gjorde det för barnens skull, utan några som helst andra band till byn. Det är ett val vi aldrig har ångrat.

    Nu är det samhället vi lärt oss att älska hotat, någon vill skära ut hjärtat på det och lämna det att dö. Det kan jag aldrig acceptera.


  • Se er om efter annat!

    Vår familj tröttnade på allt vad politiker och tjänstemän heter. Vi flyttade till en annan kommun och kanske hade vi tur men det är allt stor skillnad på kompetensen i den nya kommunen. Det är politikerna som gör att folk flyttar från kommunen men att det sedan kommer nya innebär bara att de inte känner till alla "dolda" skandaler som finns.


  • Instämmer till fullo

    Det blev precis som det första inlägget jag skrev i detta forum .. En mycket omfattande debatt.

    I övrigt tycker jag som Ulf Svensson och är en av de politiker som velat ha en grundlig genomlysning av skolorna i kommunen med ansatsen att se skolan som en del av kommunutvecklingen. Nu liknar beredningens förslag mer en avecklingsplan än utvecklingsplan... Inte så lyckat...


  • Är UT objektiv?

    Jag har följt diskussionerna både på nätet och i tidningen och tycker att det är märkligt att det av 53 inlägg på nätet är 8 st som är för en nedläggning medan det är 45 som är emot. Ändå väljer man att i lördagens tidningen ta med tre inlägg som är för förslaget och bara två som är emot. Detta tycker inte jag speglar den bild man får om man följer debatten på nätet. Jag tycker att tidningen borde vara objektiv och återspegla kommentarerna i förhållade till det innehåll som skrivs. Folk som inte har tillgång till eller följer debatten på nätet får här en felaktig bild av debatten tycker jag!


  • Bra utredning

    Skönt med politiker som vågar ta ställning. Utredningen verkar genomtänkt och ett bra förslag som jag ser det. 2015 skall endast behöriga lärare ansvara för undervisningen i skolan. Behöriga i ämnet. Det kommer att krävas många lärare på varje skola. Om jag fattat rätt så har grundskolan 16 ämnen. Ulricehamn står inte över skollagen och kan fortsätta låta "ej behöriga" lärare att undervisa. Med en större skola kan man också ha en specialpedagog/speciallärare på varje skola. Barn med läs- och skrivsvårigheter finns även på mindre skolor och behöver specialistkunskap.En sak som vår familj har personlig erfarenhet av, den lilla skolan med fyra lärare hade inte den specialistkompetensen. Jag tycker förslaget är bra och jag tycker det känns skönt att vi har politiker som vågar lämna ett förslag. Jag respekterar de som har en annan åsikt än jag. Frågan är inte avgjord utan det är ett förslag från en beredning. Nu är det väl Kommunstyrelsen och Kommunfullmäktige som fattar beslut. Och det är var och ens rättighet att engagera sig i politiken för att värna sina värderingar.


  • hej anette!

    du har helt rätt! företrädare i kommunen söker upp personer de vet är för en nedläggning. UT sväljer hela betet utan att kritiskt granska dessa företrädares agenda. Kommunpolitiken i ulricehamn är genomrutten...


  • Hur tänker dom??

    Undrans hur dom som bestämmer eller ens kommer med detta förslag tänker? Levande landsbyggd? Känns det igen? Javisst tota ihop till ännu större klasser ... det är väl känt för att fungera? (sarkasm) Nä, skärpning! Hoppas det blir ramaskri angående det här, jag är helt emot förslaget!


  • Det finns en propp

    En av orsakerna att det är ett sviktande elevunderlag i småskolorna runt om i byarna är att det finns så få hus till salu där. Det i sin tur beror på att många gamla, som egentligen inte vare sig orkar med eller behöver sina stora hus, väljer att bo kvar för att deras hyra är så låg. Det i sin tur innebär att de blir sittande i sina hus till den dag de behöver hjälp från åldringsvården. Eftersom boenden på ålderdomshem är väldigt kostsamt för kommunen, får hemtjänstpersonal åka runt och ta hand om de gamla i deras hus och hem.

    Kan man lösa denna propp på ett smart sätt skulle effekten bli att många hus skulle frigöras till försäljning, företrädesvis till barnfamiljer och elevunderlaget på skolorna skulle inte bli något problem.

    Ett annat problem är de familjer som låter sina barn gå i skola i annan kommun. Då mister ju vi skolpengen för dessa elever.

    Ett argument som ofta återkommer i debattinläggen här, är att det blir bättre utbildning för eleverna om de går i någon av de större skolorna. Detta stämer inte. Det finns nationella prov som påvisar att elever i de s.k. byaskolorna har väl så bra kunskaper som de som går i större skolor. Det beror inte på att dessa barn är smartare, utan att de har fått möjligheten att gå i klasser med färre elever och därför fått den hjälp de har rätt till. Se bara hur ofta dessa småskolor går vidare i Vi i femman.

    För min och min frus egen del kan sägas att vi bodde i Ulricehamn, gick i de olika skolorna där, men beslöt oss för att bosätta oss i ett samhälle där det var lite lugnare. Detta för att våra barn skulle få en så bra uppväxt och utbildning som möjligt. Som vi ser det har deras skolgång varit fantastiskt bra och alla tre har eller ska studera vidare på universitet.

    Tack för ordet.


Huvudnyheter just nu

Mest läst på ut.se


Produktionsteknker- Orderadministratör
Till vår tillverkningsenhet i Ulricehamn söker vi:
Arrow LÄS MER
MEDIESÄLJARE
Borås Tidnings annonsavdelning är en spännande arbetsplats där du kommer att vara en viktig kugge i utvecklingen och försäljningen av samtliga våra mediekanaler.
Arrow LÄS MER
Projektledarassistent och en Arbetschef/projektledare
Hökerum Bygg AB är ett familjeföretag med 90 anställda. Företaget bedriver verksamhet inom tre områden; Vi bygger Bostadsrätter i egen regi. Vi utför totalentreprenader och vi hyr ut bostäder i Ulricehamns och Borås kommun. Under 2012-2013 har vi st
Arrow LÄS MER
Industrielektriker
Vi erbjuder dig ett fritt och ansvarfullt arbete i en intressant teknisk miljö.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker, PLC-programmerare, Maskinoperatör
TILL AP&T ADVANCED AUTOMATION I BLIDSBERG SÖKER VI: Servicetekniker och en PLC-programmerare TILL AP&T PRESS SYSTEMS I TRANEMO SÖKER VI: Maskinoperatör
Arrow LÄS MER
IT-CHEF
Som IT-chef kommer du att ha ett övergripande ansvar för drift och utveckling samt vara operativt ansvarig för avdelningens personal och budget.
Arrow LÄS MER
Tandsköterska sökes
Vi behöver förstärkning i vårt tandvårdsteam då en av våra tandsköterskor skall vara barnledig.
Arrow LÄS MER
Erfarna branschsäljare
CONNECT grundades 1995, sysselsätter cirka 70 anställda och omsätter över 120 miljoner. Sedan start har vi utvecklat ett omfattande utbud av tjänster inom IT, kontorsteknik och tillhörande finansieringslösningar. Vi vill göra det hela enklare genom att fi
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (49 ST.)
Arrow ANNONSERA