Sporthotellet ska marknadsvärderas.

Sporthotellet ska marknadsvärderas

Nyheter 2010-01-20 | Uppdaterad 2010-01-20

Fastigheten Sporthotellet vid Lassalyckan ska marknadsvärderas inför en eventuell kommande försäljning.

Det är fastighetsbolagets styrelse som i dialog med Ulricehamns kommun bestämt att en värdering av fastigheten ska göras. Värderingen kan ligga till grund för ett eventuellt beslut om försäljning.
Frågan om Sporthotellet har varit aktull i samband med diskussionen om Lassalyckans idrottsområde. Kommunen har tidigare efter en förfrågan från de nuvarande hyresgästerna inte velat sälja fastigheten med hänvisning till kommande beslut om utveckling av området.
I måndags tog kommunen beslut om kommande inriktning för idrottsområdet. Att fastigheten inte direkt berörs av kommande satsningar innebär att möjligheten åter öppnar sig för en försäljning av Sporthotellet.
Fastighetsbolagets vd Bengt-Olof Foss ska därför låta göra en marknadsvärdering av fastigheten.
– Den ska redovisas inför bolagets styrelse. Därefter blir det upp till styrelsen att ta ställning till hur man går vidare, säger han.
I princip finns två alternativa vägar att gå. Antingen fortsätta hyra ut fastigheten till de nuvarande arrendatorerna. Eller också gå ut på öppna marknaden och låta sälja den.
Till saken hör att de nuvarande arrendatorerna har meddelat att man är intresserade av att köpa fastigheten. Arrendatorerna har även sagt upp nuvarande hyresavtal, som löpet till den 31 december 2010.



Kommentarer

  • hallå!!!

    Det finns ett antal fastighetsbolag i Ulricehamn och det vore kul att få veta vilket det gäller. Foss är vd i Ufsab så det är väl inte helt otroligt att det är just Ufsab som seldeval menar.


Huvudnyheter just nu

Blogg

Kitty räddade Hjerténs dag

Efter en deprimerande stund med Radio Sjuhärad räddade Kitty Jutbring dagen för Patrik Hjertén. Läs vad som fick UT:s bloggare att gapflabba här.

Ulricehamn

Intensiv klotterdebatt på ut.se

UT skrev den 18 februari om klotter på den nyligen rengjorda fasaden på Ulricehamns sparbank. Fortfarande debatteras det intensivt kring det ökande klottret i Ulricehamn på www.ut.se. Läs vad klottrare, förespråkare och motståndare tycker om saken via länken nedan.

Mest läst på ut.se


3 tjänster
Vi söker personal till följande tjänster: Prototyparbetare, 3D-laseroperatör och laseroperatör
Arrow LÄS MER
Vi söker nya säljare i ditt område
Sälj danska modekläder i läcker design och bra kvalitet!
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Huvudsakliga arbetsuppgifter: Konstruktionsritningar, Specifikationer, Enklare beräkningar
Arrow LÄS MER
Herkules Vårdcentral i Borås erbjuder ST-läkartjänst/tjänster
Vi söker legitimerade läkare som önskar ST-utbildning i Allmänmedicin.
Arrow LÄS MER
Anläggningsarbetare
Vi behöver förstärka vår organisation i Borås med fler anläggningsarbetare.
Arrow LÄS MER
Ansvarig operatör
En av våra medarbetare har nu valt att gå vidare mot nya utmaningar. Vi söker därmed en ansvarig operatör till våra moderna svetsrobotar, ABB C5 och KUKA
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (25 ST.)
Arrow ANNONSERA