Många ville framföra sina åsikter i Vegby skola i går kväll. Tillsammans ska föräldrarna övertyga politikerna att Vegby skola är en skola för framtiden. Annelie Emanuelsson, stående, är ordförande i föräldraföreningen.

Protesterna är redan igång

Nyheter 2012-01-19 | Uppdaterad 2012-01-19

Föräldraföreningens styrelsemöte i går kväll blev något helt annat än vanligt. Hela matsalen fylldes av föräldrar som nu manar till kamp för skolan.



Per-Ola Johansson

LäS MER

– Det var roligt att det var så väldigt många som ville komma på ett möte med föräldraföreningen. Så här brukar det inte se ut.
Ordföranden för föräldraföreningen vid Vegby skola, Annelie Emanuelsson, möttes av mellan 50 och 60 föräldrar då hon anlände till det som skulle varit ett styrelsemöte i Vegby skola i går kväll.
Efter förslaget från beredningen för lärande i måndags, att skolorna i Vegby, Dalum och Marbäck ska stängas, var det många som ville ventilera sina åsikter - och starta upp kampen för samhällets skola.
– Det har spridit sig under tisdagen och onsdagen att det skulle vara möte. Någon här i Vegby kände någon i Dalum och så blev det föräldrar även därifrån som ville vara med. Speciellt planerat är det kanske inte, och tyvärr är inte Marbäck här, men det är i alla fall en start på arbetet vi nu måste organisera, säger Per-Ola Johansson som leder vägföreningen i Vegby.
I styrelsens korta inledning sammanfattades kort vad beredningen lämnat över till kommunfullmäktige. Därefter redogjordes för ärendets gång och kommunstyrelsens makt i frågan. Målet för kvällen blev att samla ihop fakta och synpunkter på den utredning som gjorts.
Mötet gick lugnt tillväga och huvuddelen var ett grupparbete för att ta fram argument för den lilla skolans bevarande. Som väntat uppkom frågor som hur underlaget är framtaget, om inte lärare kan flytta på sig istället för elever, vad som händer med samhällen utan en skola och att beredningens resultat bara är ett förtäckt sätt att säga att kommunen behöver spara.
Frågan om varför inte elever från Ulricehamn kan åka skolbuss, till exempel till Marbäck, besvarades direkt på mötet av Mikael Dahl. Den så kallade närhetsprincipen, att barn har rätt att gå i den från hemmet mest närliggande skolan, skulle ställa till det för mycket.
Mikael Dahl fick för övrigt en något märklig roll på onsdagens möte där han var som intresserad privatperson. Dahl är aktiv i Centerpartiet och satt med i den aktuella beredningen för lärande. Med sina sakkunskaper fick Dahl en nyckelroll i mötets framskridande men försvarade inte resultatet av arbetet med skolstrukturen där ju partiet tillsammans med Miljöpartiet haft en avvikande åsikt.
För föräldrarna i Vegby är målet att få ihop en saklig skrivelse till kommunstyrelsen, gärna så snabbt som möjligt.
– Förslaget är helt vansinnigt. Tar de bort skolan så tar de bort hela byn. Här i Vegby känns det som att vi vänt trenden och så kommer det här, suckar Per-Ola Johansson som är fast besluten att skolan ska vara kvar.
– Vi får starta en friskola med tre enheter tillsammans med Marbäck och Dalum. Det är helt mina egna tankar men vi måste kasta upp alla möjliga förslag för att komma framåt.



Huvudnyheter just nu

Mest läst på ut.se


Produktionsteknker- Orderadministratör
Till vår tillverkningsenhet i Ulricehamn söker vi:
Arrow LÄS MER
MEDIESÄLJARE
Borås Tidnings annonsavdelning är en spännande arbetsplats där du kommer att vara en viktig kugge i utvecklingen och försäljningen av samtliga våra mediekanaler.
Arrow LÄS MER
Projektledarassistent och en Arbetschef/projektledare
Hökerum Bygg AB är ett familjeföretag med 90 anställda. Företaget bedriver verksamhet inom tre områden; Vi bygger Bostadsrätter i egen regi. Vi utför totalentreprenader och vi hyr ut bostäder i Ulricehamns och Borås kommun. Under 2012-2013 har vi st
Arrow LÄS MER
Industrielektriker
Vi erbjuder dig ett fritt och ansvarfullt arbete i en intressant teknisk miljö.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker, PLC-programmerare, Maskinoperatör
TILL AP&T ADVANCED AUTOMATION I BLIDSBERG SÖKER VI: Servicetekniker och en PLC-programmerare TILL AP&T PRESS SYSTEMS I TRANEMO SÖKER VI: Maskinoperatör
Arrow LÄS MER
IT-CHEF
Som IT-chef kommer du att ha ett övergripande ansvar för drift och utveckling samt vara operativt ansvarig för avdelningens personal och budget.
Arrow LÄS MER
Tandsköterska sökes
Vi behöver förstärkning i vårt tandvårdsteam då en av våra tandsköterskor skall vara barnledig.
Arrow LÄS MER
Erfarna branschsäljare
CONNECT grundades 1995, sysselsätter cirka 70 anställda och omsätter över 120 miljoner. Sedan start har vi utvecklat ett omfattande utbud av tjänster inom IT, kontorsteknik och tillhörande finansieringslösningar. Vi vill göra det hela enklare genom att fi
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (49 ST.)
Arrow ANNONSERA