Nyheter 2010-03-18 | Uppdaterad 2010-03-18
Pengarna är i det närmaste slut. Vid ett krismöte i tisdags beslutade bolagsstyrelsen att man ska försöka återupprätta aktiekapitalet i bolaget.
Det som blottlade krisen i Näringsliv Ulricehamn AB är redovisningen för januari. Den visar att mer än halva bolagets aktiekapital är förbrukat. Enligt aktiebolagslagen måste en kontrollbalansräkning då göras.
Detta ihop med att bolaget för 2009 redovisar en förlust på drygt 50 000 kronor gör att styrelsen nu ser sig tvingade att agera.
Vid en extrainsatt bolagsstämma i tisdags presenterade styrelsen förslag på hur situationen ska hanteras.
– Det som nu krävs är att bolaget skaffar fler uppdrag. Jag vet att några redan är på gång, vilka kan ge en hyfsad vinst.
– Jag är övertygad om att vi kommer att klara detta. Trots allt är det inga stora pengar det handlar om, säger Björn Nyberg, ordförande i styrelsen.
Samtidigt beskriver han situationen som jobbig.
– I ett litet bolag med så lite som 100 000 kronor i eget aktiekapital och utan upparbetat eget kapital blir sårbarheten stor. Med ett svagt aktiekapital samt en redovisad förlust förra året räcker det med en enda faktura för att hamna på fel sida gränsen.
En diskussion ska nu föras med delägaren Ulricehamns kommun.
– Förhoppningen är att de kan lägga några uppdrag hos oss, säger Björn Nyberg.
Att också näringslivet tillför pengar till bolaget på det sätt som Ulricehamns kommun redan idag gör är däremot inte aktuellt (se faktaruta).
Björn Nyberg vänder sig för övrigt mot beskrivningen att kommunen tillför pengar till bolaget.
– Det är pengar för de uppdrag som bolaget utför, säger han.
Förutom att försöka skaffa fler uppdrag kommer man att försöka hålla ner kostnaderna.
– Organisationen är redan hårt slimmad, så några möjligheter till nedskärningar finns knappast, säger Björn Nyberg. Däremot får vi ser över sättet att jobba. Vissa uppdrag är luddigt formulerade. Kanske har vi varit för överambitiösa i att uppfylla dessa. Det läggs ju en väldig tid på att utföra dessa uppdrag som anges i avtalet med kommunen.
Är inte det som hänt ett tecken på att verksamheten inte bär sig?
– Bolaget är fortfarande nytt. Även om det inte ska gå med vinst så måste ett kapital byggas upp. Jag är övertygad om att vi kommer att klara det, säger Björn Nyberg.
UT har förgäves sökt bolagets vd Torbjörn Frick för en kommentar.
Inte konstigt
Återigen, mitt förtroende för NUAB är lika med noll. Att det inte finns någon där som är född senare en 1975 tyder på mycket.
Släp in unga driftiga personer som jobbar, som kan hitta nya kanaler att använda. Angående att UT sökt Torbjörn. Själv har jag sökt honom under 2 månader men får alltid någon ursäkt till svars varför han inte kan ta samtalet.
Ett tips till styrelsen, in med yngre folk. Öppna upp skalet från NUAB till allmänheten. Visa ER!
I flera sammanhang har jag kunnat konstatera att NUABs nuvarande verksamhet ínte fungerar på det sätt som vi skattebetalare förväntar oss. Min uppmaning till kommunen är därför att initiera en utvärdering av NUAB. Bl a bör frågor som rör insyn, tillgänglighet, verksamhetsinnehåll, internadministration, projektutvärdering m.m. belysas.
Men om man "ber" kommunen att lägga uppdrag hos NUAB, är inte det samma sak som att be om mer pengar, dessutom av en minoritetsägare som redat betalat 3.5 miljoner.Ska inte företagarna vara med och betala?? Har dom inga uppdrag NUAB kan "Be" om??
Med tanke på såväl den tidigare s.k utvärderingen av NUAB och dagens vetskap om brist på aktiekapital i bolaget kanske det är dags för styrelsen att avgå? Nej det är väl för mycket begärt. Man begär väl bara mer pengar från kommunen för att rädda skinnet. Problemet är bara att det är VÅRA skattepengar.
Intressant kommun det här. Här finns det inte pengar till de primära kommunala uppgifterna. Skola och omsorg får finna sig i att backa. Bussa småbarn och få gymnasister att pendla till andra skolor. Det finns ju tyvärr inte tillräckligt med pengar i kommunens kassa!
Men till NUAB, ett kommunalt åtagande som är fullständigt frivilligt där verkar man tro att mjölkkon aldrig sinar. Sluta nu och låt särintressen betala sin egen verksamhet!
Blir mitt andra inlägg i denna artikeln. Så mycket irritation har jag kring NUAB som inte fyller sin funktion i Ulricehamn. Vore trevligt om någon från NUAB kunde kommentera artikeln eller ovanstående inlägg. Allt för ofta tror NUAB att dom kan gömma sig.
Jag var i kontakt med dem i våras och ville köpa industrimark för en lagerbyggnad, Torbjörn Frick skulle återkomma men hördes aldrig av. DÅLIGT!!! De kanske inte är intresserade av att nya företag etablerar sig i Ulricehamn.
Det vore intressant att höra hela historien av P Jonsson, så man fick bilden klarlagd. Är det så illa som det påstås blir jag mycket besviken!
Maila mig på ingemar.basth@mp.se så kan vi kanske öppna en dialog.
Det är ju allmänt känt att NUAB är klubben för inbördes beundran.
Omöjligt för Tranemo att locka till sig mer invånare med den poliskåren de har idag. Brukar klaga på att det inte finns poliser men när man har övernitiska trafikkontroller 24-7 så börjar man fundera på att flytta till nån stad där det blir fler som får kontroller varje dag så man slipper stanna varenda ärende man är ute, HELT OTROLIGT!!! Å kasta inte sten i glashus, jag har sett polisen stå felparkerad flera gånger själv. Tagga ner....
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (55 ST.)
ANNONSERA