Krävs på 420 000 kronor
av Försäkringskassan

Nyheter 2010-03-17 | Uppdaterad 2010-03-17

En man från Ulricehamn krävs på 420 000 kronor av Försäkringskassan eftersom han enligt myndigheten under flera år fått livränta utan att ha rätt till det.

Om mannen inte betalar skulden i tid, vilket ska ske nu i mars, måste han även betala dröjsmålsränta.

Mannen drabbades av en arbetsskada och har fått ersättning i form av livränta sedan 1996. Under de senaste tio åren har han fått cirka 40 000 kronor om året.

Men nyligen gjorde Försäkringskassan en ny bedömning där man kom fram till att mannen inte alls har rätt till ersättning. Hans förmåga att skaffa sig inkomst genom arbete har inte varit nedsatt under perioden. Han har dessutom inte drabbats av något inkomstbortfall.

Eftersom mannen inte har meddelat Försäkringskassan korrekta uppgifter om sin inkomst anses han vara återbetalningsskyldig. Enligt lagen kan Försäkringskassan bara kräva tillbaka felaktigt utbetald ersättning tio år tillbaka i tiden och det är det man nu alltså gör.



Kommentarer

  • Undrande?

    Är det person i fråga som gjort fel eller är det föräkringskassan som har brustit i fallet? Är det lätt för personer att vet om livräntan är rätt för enskilda individen?


Huvudnyheter just nu

Mest läst på ut.se


Vi söker nu två förvaltare
Vi söker nu två förvaltare med placering i Borås respektive Halmstad
Arrow LÄS MER
Medarbetare till MÖNSTERAVDELNINGEN
Vi söker nu en person till mönsteravdelningen i vår fabrik i Gällstad.
Arrow LÄS MER
Sommarvikarier
Vi söker vikarier till flera av våra redaktioner. Du får arbeta i attraktiva tidningsmiljöer och inspirerande sommarlandskap. För samtliga jobb är kravet att du har någon form av journalistutbildning och /eller erfarenhet från redaktionellt arbete. Vi beh
Arrow LÄS MER
Vi söker: Chark- & Delimedarbetare
Vi söker: Chark- & Delimedarbetare
Arrow LÄS MER
Verktygsinstallatör/Montör och NC-operatör
Verktygsinstallatör/Montör NC-operatör Läs mer på <b>aptgroup.com/jobb</b>
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (55 ST.)
Arrow ANNONSERA