Viola Eckerlid, smittskydssköterska, visar upp ett urinprov på vårdcentralen i Ulricehamn. Att antalet som testar sig för könssjukdomar ökar i sommartider och efter sommaren märker både Vårdcentralen och Ungdomsmottagningen i Ulricehamn.

Fler smittas under sommaren

Nyheter 2012-07-17 | Uppdaterad 2012-07-17

Fler drabbas av könssjukdomar under sommaren. Det visar smittskyddsenhetens statistik, som ökar det andra halvåret 2011.


FAKTA

Unga under 25 år:
Ulricehamns ungdomsmottagning, STD- mottagningen i Borås. Internetbaserade test på Smittskyddsinstitutets hemsida. Det går även att beställa hem test på internet.
Kvinnor över 25 år:
Barnmorskemottagningen i Ulricehamn, Vårdcentralen där de är listade, STD mottagningen i Borås (om de har lite större problem). Internetbaserade test på Smittskyddsinstitutets hemsida. Går även att beställa hem test på internet.
Män över 25 år:
Vårdcentralen, där de är listade samt STD-mottagningen i Borås. Det finns även internetbaserade test, bland annat på Smittskyddsinstitutets hemsida där man kan gå in och beställa hem ett test.

– Att statistiken ökar efter sommaren beror på att det kan dröja lite innan man testar sig, säger Ingela Wessbo, verksamhetschef på Ungdomsmottagningen.
Den vanligaste könssjukdomen är Klamydia. Främst är det unga under 25 år som drabbas av sjukdomen.
– Kanske är det för att de har fler sexuella förbindelser än folk över 25 år, säger Ingela Wessbo.
Om man ser på det totala antalet test över ett år ökar antalet positiva klamydiatest i landet jämfört med tidigare. På ungdomsmottagningen i Ulricehamn däremot minskar det totala antalet positiva test. Förra året togs 285 klamydiaprover på mottagningen. Av dem var 8,4 procent positiva. 2010 var 9,5 av de då 316 testerna positiva.
– Jag tror att många ungdomar i Ulricehamn har blivit bättre på att skydda sig, säger Ingela Wessbo.
Andra typer av könssjukdomar är syfilis eller gonorré, även dessa sjukdomar ökar under sommaren. Karin Rågsjö är kommunikationsstrateg på Smittskyddsinstitutet. Hon förespråkar att alltid ha med sig kondom.
– Vi är dåliga på att använda kondom. Ungefär 40 procent använder kondom vid en tillfällig sexuell förbindelse, säger Karin Rågsjö.
Smittskyddsinstitutets undersökningar har visat att många som inte tar med kondom gör det på grund av rädsla för att är rädda att folk ska tro att de "bara tänka på sex".
– Men de som har med sig kondom anses tvärtemot vara ansvarstagande och schyssta, säger Karin Rågsjö.
Till Vårdcentralen i Ulricehamn kommer både män och kvinnor, främst över 25 år som är oroliga över att ha smittats av en könssjukdom. Men det är inte alltid enkelt att veta att man drabbats.
– I bland får patienten inga symptom alls. Kvinnor kan märka av klamydia genom annorlunda flytningar eller mellanblödningar mellan mensen annars kan man även få besvär runt urinröret säger, Viola Eckerlid är smittskyddssköterska.
Om man har flera symptom hänvisar vårdcentralen till STD mottagningen i Borås, som tar hand om de lite svårare fallen.
– Vänta minst tio dagar efter man varit tillsammans. Misstänker man att man kan vara drabbad så ta kontakt, säger Viola Eckerlid.
I värsta fall kan klamydia leda till sterilitet.
– Det är bra att tänka förebyggande och se över sitt beteende. Om man har oskyddat sex med flera olika partners har man ett riskbeteende, vilket betyder att man kan ha större risk för att smittas, säger Viola Eckerlid.
– Är du tillsammans med en person är du tillsammans med alla partners som den personen tidigare varit med, fortsätter Viola Eckerlid.
Efter att patienten tagit ett urinprov i labbet och testet analyseras kan det dröja ungefär en vecka innan svaret kommer.
– Jag ringer alltid patienten så fort jag fått testsvaret, så slipper personen gå runt och undra, många brukar tycka att det är skönt att få reda på resultatet fort, säger Eckerlid.
Om provsvaret är positivt ordineras antibiotika, kostnadsfritt, och sedan sker en smittspårning, vilket innebär att patienten ska skriva upp alla sina sexuella förbindelser som den haft under ett halvår. Sedan tar Viola kontakt med alla på listan och ber dem utföra ett test.
– Det är lag på det här, och sedan står det även i lagen att dessa personer måste testa sig, annars fortsätter Smittskyddsenheten I Borås höra av sig och i värsta fall kopplas polis in, men det har jag aldrig varit med om, säger Eckerlid.
Den tionde september är den nationella Klamydiadagen. Då har de flesta mottagningar en förhöjd beredskap.



Huvudnyheter just nu

Mest läst på ut.se


Nyheter

Vårmarknad i solsken

Under lördagen passade många på att besöka årets vårmarknad. UT passade på att ta några bilder.