? Ni ska dra så här. Föreställ er att ni arbetar ute på fältet, okej?
Lars Axelsson fick upp flera gäng med åttondeklassare på scenen och lät dem leva sig in i slavarnas situation.
Just nu 2010-03-05 | Uppdaterad 2010-03-05
Hade åttorna inte hört talas om Martin Luther King när de kom till Ätradalsskolan i torsdags morse så visste de definitivt vem han var när de gick hem på eftermiddagen. Detta tack vare Lars Axelsson och Mia Nygren från Stockholm Gospel, som uppbackade av gospelkören Credo, berättade historien om medborgarrättsledaren.
– Vi håller oss till den afroamerikanska historien med stort fokus på Martin Luther King och medborgarrättsrörelsen, säger Lars Axelsson, chef för Stockholm Gospel. Vid sin sida har han Mia Nygren, projektledare på Stockholm Gospel.
– Vi har åkt runt till olika skolor och berättat om Martin Luther King i ett år nu. Jag inleder med en entimmas föreläsning för att introducera eleverna i ämnet. Sedan följer Lars upp med en workshop där ungdomarna engageras att sjunga ut och leva sig in i slavarnas situation. Vi rundar av med en konsert då eleverna får lyssna till vår gospelkör, Credo, säger Mia.
UT var på plats mitt under pågående workshop.
Med guran i hand guidade Lars åttondeklassarna genom den afroamerikanska historien.
– Ni förstår, slavarna ute på fälten var förbjudna att tala. Då kunde de göra upp flyktvägar. Men att sjunga var tillåtet. "Hold on just a little while longer. Everything will be allright." Allihop, nu då! Är ni med?
Lars Axelsson får de till en början blyga åttondeklassarna att snart brista ut i gungande gospel i den fullsatta musiksalen. Det är tydligt att hans mission är att få varje elev att leva sig in i slaveriets villkor.
–Det vikitga är inte att sjunga rätt och rent. Det viktiga är att sjunga ut, är Lars budskap till eleverna.
Han kallar det allmän rösträtt.
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (48 ST.)
ANNONSERA